1 Reinardt VAN RENSBURG - J MTN/Qhubeka 3:56:45
2 Boy VAN POPPEL United Healthcare m.t.
3 Samuel CALDEIRA Carmim/Prio m.t.
4 Antonio CARVALHO - J Selecção Nacional Portuguesa m.t.
5 Sérgio RIBEIRO Efapel/Glassdrive m.t.
6 Hugo SABIDO LA Alumínios/Antarte m.t.
7 Stéphane POULHIES Saur/Sojasun m.t.
8 Rafael SILVA - J Selecção Nacional Portuguesa m.t.
9 Pavel KOCHETKOV Itera/Katusha m.t.
10 Vitor Hugo PEÑA Colombia/Coldeportes m.t.
11 Daniel SILVA Onda m.t.
12 Jon ABERASTURI - J Orbea Continental m.t.
13 César FONTE Efapel/Glassdrive m.t.
14 Rafael REIS - J Selecção Nacional Portuguesa m.t.
15 David BLANCO Efapel/Glassdrive m.t.
16 Manuel ANTON Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
17 Darwin ATAPUMA Colombia/Coldeportes m.t.
18 Rui SOUSA Efapel/Glassdrive m.t.
19 Bruno SARAIVA Selecção Nacional Portuguesa m.t.
20 André MOURATO - J Selecção Nacional Portuguesa m.t.
21 Jose Luis CANO Andalucia m.t.
22 Brice FEILLU Saur/Sojasun m.t.
23 Márcio BARBOSA LA Alumínios/Antarte m.t.
24 Vergílio SANTOS LA Alumínios/Antarte m.t.
25 David LIVRAMENTO Carmim/Prio m.t.
26 Hélder OLIVEIRA Onda m.t.
27 Sergey BELYKH - J Lokosphinx m.t.
28 Hugo SANCHO LA Alumínios/Antarte m.t.
29 Nuno RIBEIRO Efapel/Glassdrive m.t.
30 Nelson VITORINO Carmim/Prio m.t.
31 Juan SUAREZ Colombia/Coldeportes m.t.
32 Rui VINHAS Selecção Nacional Portuguesa m.t.
33 Amaro ANTUNES - J Carmim/Prio m.t.
34 Daliver OSPINA Colombia/Coldeportes m.t.
35 David DE LA CRUZ - J Caja Rural m.t.
36 Sérgio SOUSA Efapel/Glassdrive m.t.
37 Carlos QUINTERO Colombia/Coldeportes m.t.
38 Moises DUEÑAS Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
39 Jordi SIMON - J Andalucia m.t.
40 Alejandro MARQUE Carmim/Prio m.t.
41 Johann RABIE Team Bonitas m.t.
42 Omar FRAILE - J Orbea Continental m.t.
43 Henrique CASIMIRO Carmim/Prio m.t.
44 Jean PAIANI Saur/Sojasun m.t.
45 Delio FERNANDEZ Onda m.t.
46 Andres VIGIL Andalucia m.t.
47 Roman OSUNA - J Andalucia m.t.
48 José MENDES LA Alumínios/Antarte m.t.
49 José GONÇALVES - J Onda m.t.
50 Javier GONZALEZ Colombia/Coldeportes a 15
51 Célio SOUSA Onda a 18
52 Domingos GONÇALVES - J Onda a 20
53 Ricardo FERREIRA - J Selecção Nacional Portuguesa m.t.
54 Marc DE MAAR United Healthcare m.t.
55 Wilson MARENTES Colombia/Coldeportes a 24
56 Jacobus VENTER MTN/Qhubeka m.t.
57 Eloy RUIZ - J Andalucia m.t.
58 António AMORIM Efapel/Glassdrive m.t.
59 Jose Luis ROLDAN Andalucia a 31
60 Enzo MOYANO - J Caja Rural m.t.
61 Fabricio FERRARI Caja Rural a 33
62 Francesco LASCA Caja Rural m.t.
63 Frekalsi DEBESAY MTN/Qhubeka a 35
64 Dennis VAN NIEKERK MTN/Qhubeka a 37
65 Joni BRANDÃO - J Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
66 Luis MAS BONET - J Burgos BH/Castilla e Leon a 39
67 Kai REUS United Healthcare a 43
68 Maxime MEDEREL Saur/Sojasun m.t.
69 Carlos BARBERO - J Orbea Continental m.t.
70 Aritz BAGüES - J Orbea Continental m.t.
71 Filipe CARDOSO Efapel/Glassdrive m.t.
72 Ricardo VILELA Efapel/Glassdrive a 50
73 Dmitriy KOSYAKOV Itera/Katusha m.t.
74 Mikel BIZKARRA - J Orbea Continental m.t.
75 Maxim POKIDOV - J Itera/Katusha m.t.
76 Mikhail ANTONOV Lokosphinx m.t.
77 Andrei SOLOMENNIKOV Itera/Katusha m.t.
78 Alexander RYBAKOV Itera/Katusha a 53
79 Ian MCLEOD Team Bonitas a 59
80 Jean MARINO Saur/Sojasun a 1:10
81 Duber QUINTERO - J Colombia/Coldeportes a 1:15
82 Pedro PAULINHO - J Selecção Nacional Portuguesa a 1:21
83 Magno NAZARET Funvic/Pindamonhangaba a 1:28
84 Tiago FIORILLI Funvic/Pindamonhangaba m.t.
85 João CABREIRA Onda m.t.
86 Herman FOUCHE Team Bonitas a 1:31
87 Darren LILL Team Bonitas m.t.
88 Jason MCCARTNEY United Healthcare a 1:59
89 Tsgabu GRMAY - J MTN/Qhubeka a 2:17
90 Karol DOMAGALSKI - J Caja Rural a 2:30
91 Jonathan CLARKE United Healthcare a 2:59
92 Jay THOMSON United Healthcare a 3:45
93 Jason BAKKE - J Team Bonitas a 3:53
94 Luís AFONSO - J LA Alumínios/Antarte a 4:03
95 João PEREIRA - J Carmim/Prio m.t.
96 Xabier ZABALO Orbea Continental a 4:25
97 Alexey RIBAIKIN - J Lokosphinx a 4:40
98 Jesus DEL PINO - J Caja Rural m.t.
99 Bruno SILVA LA Alumínios/Antarte a 4:49
100 Alexander RIABKIN - J Caja Rural a 5:13
101 Yelko GOMEZ - J Caja Rural m.t.
102 Christophe LABORIE Saur/Sojasun m.t.
103 Cyril BESSY Saur/Sojasun m.t.
104 Jacques VAN RENSBURG MTN/Qhubeka m.t.
105 David GUTIERREZ Onda a 5:47
106 Meron RUSOM MTN/Qhubeka m.t.
107 António CABELLO - J Andalucia m.t.
108 Nicolas CAPDEPUY Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
109 Micael ISIDORO Selecção Nacional Portuguesa m.t.
110 Pascual ORENGO - J Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
111 Paul POUX Saur/Sojasun m.t.
112 David BELDA Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
113 Hanco KACHELHOFFER Team Bonitas a 5:51
114 Davide FRATTINI United Healthcare a 5:54
115 Tomás SWIFT-METCALFE Carmim/Prio a 7:24
116 Illart ZUAZUBISKAR - J Orbea Continental a 9:30
117 Igor MERINO - J Orbea Continental m.t.
118 Pavel PTASHKIN - J Lokosphinx a 11:12
119 João CORREIA - J LA Alumínios/Antarte a 11:26
120 Aritz ETXEBARRIA Orbea Continental a 12:03 Sluiten