1. Magnus Cort (Cult Energy-Vital Water) 89 p. (17+20+15+19+18)
2. Morten Øllegaard (Riwal Platform Cycling team) 79 p. (20+19+20+14+6)
3. Troels Vinther (Cult Energy-Vital Water) 70 p. (19+18+16+12+5)
4. Michael Carbel (Cult Energy-Vital Water) 47 p. (18+0+7+15+7)
5. Rasmus Mygind (Team TreFor-Blue Water) 46 p. (16+15+11+0+4)
6. Asbjørn Kragh Andersen (Christina Watches-Kuma) 39 p. (7+0+19+0+13)
7. Jesper Mørkøv (Globeteam - Siesta Homes Group) 30 p. (0+8+0+7+15)
8. Rasmus Guldhammer Poulsen (Team TreFor - Blue Water) 28 p. (10+0+18+0+0)
9. Jonas Aaen (Riwal Platform Cycling Team) 27 p. (0+15+12+0+0)
10. Nils Lau Nyborg Broge (Randers Cykleklub af 1910) 26 p. (13+4+0+6+3)
11. Patrick Clausen (Team TreFor-Blue Water) 26 p. (13+0+0+13+0)
12. Jesper Odgaard Nielsen (Team Designa Køkken-Knudsgaard) 25 p. (14+0+0+9+0)
13. Rune Almindsø Andersen (Næstved Bicycle Club) 24 p. (0+14+0+10+0)
14. Stefan Schumacher (Christina Watches-Kuma) 22 p. (1+5+0+16+0)
15. Mads Würtz Schmidt (Cult Energy-Vital Water) 20 p. (0+0+0+0+20)
16. Rasmus Quaade (Team TreFor-Blue Water) 20 p. (0+0+0+20+0)
17. Søren Kragh-Andersen (Team TreFor-Blue Water) 19 p. (0+0+0+0+19)
18. Kasper Klostergaard (Riwal Platform Cycling Team) 19 p. (0+11+8+0+0)
19. Nikola Aistrup (Riwal Platform Cycling team) 18 p. (0+0+0+18+0)
20. Aske Louring Vorre (Team TreFor - Blue Water) 17 p. (0+0+0+0+17)
21. Andreas Holm Gylling (Team Jutlander Bank) 17 p. (0+0+0+17+0)
22. Nicolaj Brøchner (Bissel Development team) 17 p. (0+0+17+0+0)
23. Rolf Nyborg Broge (Team Designa Køkken-Blue Water) 17 p. (0+17+0+0+0)
24. Michael Mørkøv (Tinkoff-Saxo) 16 p. (0+0+0+0+16)
25. Alexander Wetterhall (FireFighters Upsala CK) 15 p. (9+0+6+0+0)
26. Enrico Rossi (Christina Watches-Kuma) 16 p. (16+0+0+0+0)
27. Daniel Foder (Team TreFor - Blue Water) 14 p. (0+0+0+0+14)
28. Michael Reihs (Cult Energy Vital Water) 14 p. (2+4+0+0+8)
29. Sebastian Balck (Firefighters Upsala CK) 14 p. (0+0+14+0+0)
30. Christian Moberg (Cult Energy-Vita Water) 13 p. (0+0+13+0+0)
31. Jan Oelerich (Team Stølting) 12 p. (0+0+0+0+12)
32. Dennis Herforth Jensen (Team Designa Køkken - Knudsgaard) 12 p. (0+10+0+0+2)
33. Kasper Linde Jørgensen (Riwal Platform Cycling Team) 12 p. (0+12+0+0+0)
34. Constantino Zabala (Christina Watches-Kuma) 12 p. (12+0+0+0+0)
35. Pontus Kastemeyr (CK Bure) 11 p. (0+0+0+0+11)
36. Jesper Hansen (Team Designa Køkken - Knudsgaard) 11 p. (0+0+0+2+9)
37. Christoffer Lisson (Team Designa Køkken-Knudsgaard) 11 p. (15+0+0+0+0)
38. Casper Folsach (Globeteam - Siesta Homes Group) 11 p. (0+0+0+11+0)
39. Jacques Stilling (Randers Cykleklub af 1910) 10 p. (0+0+0+0+10)
40. Alexander Kamp (Christina Watches-Kuma) 10 p. (0+0+10+0+0)
41. Mads Baadgaard Rahbek (Team TreFor-Blue Water) 9 p. (0+9+0+0+0)
42. Simon Bigum (Randers Cykleklub af 1910) 8 p. (0+0+0+8+0)
43. Simon Eiby (Globeteam - Siesta Homes Group) 8 p. (8+0+0+0+0)
44. Jimmi Sørensen (Christina Watches-Kuma) 7 p. (0+7+0+0+0)
45. Mikkel Mortensen (Riwal Platform Cycling Team) 6 p. (0+6+0+0+0)
46. Thomas Nybo Riis (Team TreFor - Blue Water) 6 p. (6+0+0+0+0)
47. Emil Vinjebo (Cult Energy-Vital Water) 5 p. (0+0+5+0+0)
48. Frederik Plesner (Team TreFor - Blue Water) 5 p. (5+0+0+0+0)
49. Mathias Christensen (Odder CK) 5 p. (0+0+0+5+0)
50. Jesper Juul Andreasen (Bornholm Pro Cycling) 5 p. (0+0+0+4+1)
51. André Steensen (Cult Energy-Vital Water) 4 p. (0+0+4+0+0)
52. Heine Hansen (Bornholm Pro Cycling) 3 p. (0+0+0+3+0)
53. Kasper Schjønnemann (Riwal Platform Cycling team) 3 p. (0+0+3+0+0)
54. Nicklas Overgaard Amdi Pedersen (Team Designa Køkken - Knudsgaard) 3 p. (0+3+0+0+0)
55. Alex Nicki Sylvest Rasmussen (Riwal Platform Cycling Team) 3 p. (3+0+0+0+0)
56. Michael Bjørn Johansen Gamst (Team ABC Elite) 2 p. (0+2+0+0+0)
57. Lars Carstensen (Bornholm Pro Cycling) 1 p. (0+0+1+0+0)
58. Kristian Sobota (Team Vivelo / IBT isolering) 1 p. (0+1+0+0+0)
59. Andreas Thell (Team Argon 18 Scandinavia) 1 p. (0+0+0+1+0) Sluiten