1 Jan Kuyckx (Bel) Vlaanderen-T Interim 3.33.46
2 Ion Del Rio (Spa) Costa de Almeria-Paternina
3 Mikel Pradera (Spa) Illes Balears-Banesto
4 Alberto Hierro (Spa) Cafes Baque
5 Josep Jufre (Spa) Relax-Bodysol
6 Ruben Perez (Spa) Spanish National Team
7 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
8 Unai Elorriaga (Spa) Cafes Baque
9 Constantino Zaballa (Spa) Saunier Duval-Prodir
10 David Navas (Spa) Illes Balears-Banesto
11 Renaud Dion (Fra) RAGT Semences-MG Rover
12 Jorge Ferrio (Spa) Costa de Almeria-Paternina
13 Pedro Arreitunandia (Spa) Cafes Baque
14 Christophe Rinero (Fra) RAGT Semences-MG Rover
15 Nikita Eskov (Rus) Lokomotiv
16 Wim Van Huffel (Bel) Vlaanderen-T Interim
17 Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi
18 Pavel Brutt (Rus) Lokomotiv
19 José Angel Gomez (Spa) Costa de Almeria-Paternina
20 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
21 Vladimir Karpets (Rus) Illes Balears-Banesto
22 Sergio Perez (Spa) Cafes Baque
23 Gorka Arrizabalaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
24 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.06
25 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
26 Jonathan Gonzalez (Spa) Costa de Almeria-Paternina
27 Javier A Gonzalez (Col) Saunier Duval-Prodir
28 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.15
29 Geoffrey Demeyere (Bel) Vlaanderen-T Interim
30 Gustavo Dominguez (Spa) Relax-Bodysol 5.38
31 Alberto Loddo (Ita) Saunier Duval-Prodir 5.44
32 Jose M Manzanas (Spa) Spanish National Team
33 Alexander Serov (Rus) Lokomotiv
34 Wim De Vocht (Bel) Relax-Bodysol
35 Serguei Klimov (Rus) Lokomotiv
36 Mikhail Ignatiev (Rus) Lokomotiv
37 Frederik Veuchelen (Bel) Vlaanderen-T Interim
38 Alejandro Graus (Spa) Spanish National Team 5.47
39 Nacor Burgos (Spa) Relax-Bodysol
40 Klaus Mutschler (Ger) RAGT Semences-MG Rover
41 Ivan Mayoz (Spa) Relax-Bodysol
42 Jesus Del Nero (Spa) Spanish National Team
43 Ludovic Martin (Fra) RAGT Semences-MG Rover
44 Benny De Schrooder (Bel) Vlaanderen-T Interim
45 José Luis Rebollo (Spa) Relax-Bodysol
46 Paul Van Hyfte (Bel) Vlaanderen-T Interim
47 Rafael Casero (Spa) Saunier Duval-Prodir
48 Fernando Torres (Spa) Cafes Baque
49 Francisco Cabello (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 6.44
50 José Luis Arrieta (Spa) Illes Balears-Banesto
51 Jose A Benitez (Spa) Spanish National Team
52 Isaac Galvez (Spa) Illes Balears-Banesto
53 Jaime Rovira (Spa) Spanish National Team
54 Bruno Thibout (Fra) RAGT Semences-MG Rover
55 Jokin Ormaetxea (Spa) Costa de Almeria-Paternina
56 David Herrero (Spa) Costa de Almeria-Paternina
57 Mariano Santiago (Spa) Spanish National Team
58 Mikel Elgezabal (Spa) Costa de Almeria-Paternina
59 Carlos Zarate (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
60 Frederic Finot (Fra) RAGT Semences-MG Rover
61 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
62 Jerome Bernard (Fra) RAGT Semences-MG Rover
63 Haritz Arruti (Spa) Cafes Baque
64 Javier Cherro (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
65 Aitor Perez (Spa) Cafes Baque
66 Carlos Garcia (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
67 Jose Cayetano Julia (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
68 Mikel Gaztanaga (Spa) Cafes Baque
69 Lander Euba (Spa) Costa de Almeria-Paternina
70 Jef Peeters (Bel) Vlaanderen-T Interim
Points
1 Jan Kuyckx (Bel) Vlaanderen-T Interim 25 pts
2 Ion Del Rio (Spa) Costa de Almeria-Paternina 20
3 Mikel Pradera (Spa) Illes Balears-Banesto 16
4 Alberto Hierro (Spa) Cafes Baque 14
5 Josep Jufre (Spa) Relax-Bodysol 12
6 Ruben Perez (Spa) Spanish National Team 10
7 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 9
8 Unai Elorriaga (Spa) Cafes Baque 8
9 Constantino Zaballa (Spa) Saunier Duval-Prodir 7
10 David Navas (Spa) Illes Balears-Banesto 6
11 Renaud Dion (Fra) RAGT Semences-MG Rover 5
12 Jorge Ferrio (Spa) Costa de Almeria-Paternina 4
13 Pedro Arreitunandia (Spa) Cafes Baque 3
14 Christophe Rinero (Fra) RAGT Semences-MG Rover 2
15 Nikita Eskov (Rus) Lokomotiv 1
Mountains
Alto De Meano - Cat. 3, km 129,00
1 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 6 pts
2 José Angel Gomez (Spa) Costa de Almeria-Paternina 4
3 Vladimir Karpets (Rus) Illes Balears-Banesto 2
4 Jorge Ferrio (Spa) Costa de Almeria-Paternina 1
Metas Volantes
Casalarreina, km 65,80
1 Gustavo Dominguez (Spa) Relax-Bodysol 3 pts
2 Ludovic Martin (Fra) RAGT Semences-MG Rover 2
3 Francisco Cabello (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 1
Haro, km 75,50
1 Gustavo Dominguez (Spa) Relax-Bodysol 3 pts
2 Ludovic Martin (Fra) RAGT Semences-MG Rover 2
3 Francisco Cabello (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 1