1 Gordon Mccauley (NZl) Trek-Zookeepers Café 1.10.22
2 Travis Meyer (Aus) SouthAustralia.Com AIS
3 David Pell (Aus) Savings & Loans
4 Justin Kerr (NZl) Delmaine Foods Team 0.04
5 Joel Pearson (Aus) Savings & Loans 0.41
6 Mark Langlands (NZl) Delmaine Foods Team
7 Joseph Chapman (NZl) Delmaine Foods Team
8 Aaron Anderson (NZl) Handy Rentals 0.41
9 Bernard Sulzberger (Aus) Team Tabak
10 Rodger Shem (NZl) Exodus Gym
11 John Ebeling (Aus) FRF Couriers - NSWIS
12 Hayden Roulston (NZl) Trek-Zookeepers Café
13 Peter Latham (NZl) Trust House Team
14 Malcom Rudolph (Aus) Ord Minnetti/Triple Play Team
15 Richie Porte (Aus) Solway Park Hotel
16 Brent Aitken (Aus) Savings & Loans
17 Darcy Rosenlund (Aus) Ord Minnetti/Triple Play Team
18 Jeremy Yates (NZl) Subway Cycling Team
19 Joe Lewis (Aus) FRF Couriers - NSWIS
20 Chris Luxton (Aus) Savings & Loans
21 Hayden Godfrey (NZl) Team Tabak
22 Michael Torckler (NZl) Trek-Zookeepers Café
23 Gavin Nicholls (Aus) Ord Minnetti/Triple Play Team
24 Michael Ford (Aus) SouthAustralia.Com AIS
25 Robin Reid (NZl) Delmaine Foods Team
26 Roy Marcus (NZl) Mercedes Benz
27 Tim Walker (NZl) Solway Park Hotel
28 Hayden Josefski (Aus) SouthAustralia.Com AIS
29 Craig Mccartney (Aus) Savings & Loans
30 Peter Rennie (NZl) Tait Communications
31 James Williamson (NZl) Subway Cycling Team
32 Adam Semple (Aus) SouthAustralia.Com AIS
33 Sam King-Turner (NZl) R+R Team
34 Chris Jory (Aus) FRF Couriers - NSWIS
35 Wayne Mason (NZl) Team Pro Velo
36 Ben Johnson (Aus) FRF Couriers - NSWIS
37 Scott Lyttle (NZl) Solway Park Hotel
38 Matthew Haydock (NZl) Tait Communications
39 Paul Bishop (NZl) Team Pro Velo
40 Stephen Elden (NZl) Team Tabak
41 Ryan Wills (NZl) Handy Rentals
42 Jack Bobridre (Aus) SouthAustralia.Com AIS
43 Jeremy Betts (Aus) Ord Minnetti/Triple Play Team
44 Westley Gough (NZl) Trust House Team
45 Aaron Lawson (NZl) Team BP
46 Jesse Sergent (NZl) Trust House Team
47 Paul Odlin (NZl) Trek-Zookeepers Café
48 Matt Sillars (NZl) Team Tabak
49 Marc Ryan (NZl) Trust House Team
50 Jeremy Smart (NZl) Team BP
51 Joseph Cooper (NZl) Subway Cycling Team
52 Sam Bewley (NZl) Trek-Zookeepers Café
53 Leon Haxtall (NZl) Team Konica Minolta
54 Sam Jennings (NZl) Team BP
55 Shaun Higgerson (Aus) FRF Couriers - NSWIS
56 Ed Barret (NZl) Benchmark Team
57 Sam Horgan (NZl) Benchmark Team
58 Ashley Whitehead (NZl) Delmaine Foods Team
59 Jason Allen (NZl) Trust House Team
60 Blair James (NZl) Tait Communications
61 Chris Sanson (NZl) Exodus Gym
62 Brett Dawber (NZl) Benchmark Team
63 Will Alexander (NZl) Exodus Gym
64 Edwin Crossling (NZl) Solway Park Hotel
65 Nathan Bunn (NZl) Tait Communications
66 Chris Burr (NZl) Exodus Gym
67 Daniel Furmston (Aus) Solway Park Hotel
68 Joshua England (NZl) Subway Cycling Team
69 Alex Meenhors (NZl) Subway Cycling Team 1.10
70 Thomas Hanover (NZl) Team Tabak
71 Gilbert Gutowski (Aus) Ord Minnetti/Triple Play Team
72 Josh Page (NZl) Team Konica Minolta
73 Chris Tennent-Brown (NZl) Team Pro Velo 1.38
74 Josh Barley (NZl) Team Konica Minolta 1.57
75 Dan Waleszewski (NZl) Benchmark Team
76 Wayne Mcconachy (NZl) Team Pro Velo 1.57
77 James Moffat (NZl) Mercedes Benz 2.45
78 Josh Brannigan (NZl) R+R Team
79 Thomas Libby (NZl) Handy Rentals
80 Brian Biggs (NZl) Team BP
81 Andrew Williams (NZl) Benchmark Team
82 Paul Delahunty (NZl) R+R Team
83 Winston Briggs (NZl) Handy Rentals 3.44
84 Domonic Green (NZl) Team BP
85 Hamish Robertson (NZl) Team Pro Velo
86 James Gibson (NZl) Mercedes Benz
87 Murray Watson (NZl) Mercedes Benz
88 Josh Egbers (NZl) Mercedes Benz 6.47
89 Nicholas Hextall (NZl) Team Konica Minolta
90 Daniel Seagar (NZl) R+R Team 9.50
DNS Colin Robertson (GBr) Exodus Gym
DNS Dan Warren (NZl) Tait Communications
General Classification after Stage 1
1 Gordon Mccauley (NZl) Trek-Zookeepers Café 1.10.12
2 Travis Meyer (Aus) SouthAustralia.Com AIS 0.04
3 David Pell (Aus) Savings & Loans 0.06
4 Justin Kerr (NZl) Delmaine Foods Team 0.14
5 Joel Pearson (Aus) Savings & Loans 0.51
6 Mark Langlands (NZl) Delmaine Foods Team
7 Joseph Chapman (NZl) Delmaine Foods Team
8 Aaron Anderson (NZl) Handy Rentals
9 Bernard Sulzberger (Aus) Team Tabak 0.51
10 Rodger Shem (NZl) Exodus Gym
11 John Ebeling (Aus) FRF Couriers - NSWIS
12 Hayden Roulston (NZl) Trek-Zookeepers Café
13 Peter Latham (NZl) Trust House Team
14 Malcom Rudolph (Aus) Ord Minnetti/Triple Play Team
15 Richie Porte (Aus) Solway Park Hotel
16 Brent Aitken (Aus) Savings & Loans
17 Darcy Rosenlund (Aus) Ord Minnetti/Triple Play Team
18 Jeremy Yates (NZl) Subway Cycling Team
19 Joe Lewis (Aus) FRF Couriers - NSWIS
20 Chris Luxton (Aus) Savings & Loans
21 Hayden Godfrey (NZl) Team Tabak
22 Michael Torckler (NZl) Trek-Zookeepers Café
23 Gavin Nicholls (Aus) Ord Minnetti/Triple Play Team
24 Michael Ford (Aus) SouthAustralia.Com AIS
25 Robin Reid (NZl) Delmaine Foods Team
26 Roy Marcus (NZl) Mercedes Benz
27 Tim Walker (NZl) Solway Park Hotel
28 Hayden Josefski (Aus) SouthAustralia.Com AIS
29 Craig Mccartney (Aus) Savings & Loans
30 Peter Rennie (NZl) Tait Communications
31 James Williamson (NZl) Subway Cycling Team
32 Adam Semple (Aus) SouthAustralia.Com AIS
33 Sam King-Turner (NZl) R+R Team
34 Chris Jory (Aus) FRF Couriers - NSWIS
35 Wayne Mason (NZl) Team Pro Velo
36 Ben Johnson (Aus) FRF Couriers - NSWIS
37 Scott Lyttle (NZl) Solway Park Hotel
38 Matthew Haydock (NZl) Tait Communications
39 Paul Bishop (NZl) Team Pro Velo
40 Stephen Elden (NZl) Team Tabak
41 Ryan Wills (NZl) Handy Rentals
42 Jack Bobridre (Aus) SouthAustralia.Com AIS
43 Jeremy Betts (Aus) Ord Minnetti/Triple Play Team
44 Westley Gough (NZl) Trust House Team
45 Aaron Lawson (NZl) Team BP
46 Jesse Sergent (NZl) Trust House Team
47 Paul Odlin (NZl) Trek-Zookeepers Café
48 Matt Sillars (NZl) Team Tabak
49 Marc Ryan (NZl) Trust House Team
50 Jeremy Smart (NZl) Team BP
51 Joseph Cooper (NZl) Subway Cycling Team
52 Sam Bewley (NZl) Trek-Zookeepers Café
53 Leon Haxtall (NZl) Team Konica Minolta
54 Sam Jennings (NZl) Team BP
55 Shaun Higgerson (Aus) FRF Couriers - NSWIS
56 Ed Barret (NZl) Benchmark Team
57 Sam Horgan (NZl) Benchmark Team
58 Ashley Whitehead (NZl) Delmaine Foods Team
59 Jason Allen (NZl) Trust House Team
60 Blair James (NZl) Tait Communications
61 Chris Sanson (NZl) Exodus Gym
62 Brett Dawber (NZl) Benchmark Team
63 Will Alexander (NZl) Exodus Gym
64 Edwin Crossling (NZl) Solway Park Hotel
65 Nathan Bunn (NZl) Tait Communications
66 Chris Burr (NZl) Exodus Gym
67 Daniel Furmston (Aus) Solway Park Hotel
68 Joshua England (NZl) Subway Cycling Team
69 Alex Meenhors (NZl) Subway Cycling Team 1.20
70 Thomas Hanover (NZl) Team Tabak
71 Gilbert Gutowski (Aus) Ord Minnetti/Triple Play Team
72 Josh Page (NZl) Team Konica Minolta
73 Chris Tennent-Brown (NZl) Team Pro Velo 1.48
74 Josh Barley (NZl) Team Konica Minolta 2.07
75 Dan Waleszewski (NZl) Benchmark Team
76 Wayne Mcconachy (NZl) Team Pro Velo
77 James Moffat (NZl) Mercedes Benz 2.55
78 Josh Brannigan (NZl) R+R Team
79 Thomas Libby (NZl) Handy Rentals
80 Brian Biggs (NZl) Team BP
81 Andrew Williams (NZl) Benchmark Team
82 Paul Delahunty (NZl) R+R Team 2.55
83 Winston Briggs (NZl) Handy Rentals 3.54
84 Domonic Green (NZl) Team BP
85 Hamish Robertson (NZl) Team Pro Velo
86 James Gibson (NZl) Mercedes Benz
87 Murray Watson (NZl) Mercedes Benz
88 Josh Egbers (NZl) Mercedes Benz 6.57
89 Nicholas Hextall (NZl) Team Konica Minolta
90 Daniel Seagar (NZl) R+R Team 10.00
Sprint classification
1 David Pell (Aus) Savings & Loans 8 pts
2 Justin Kerr (NZl) Delmaine Foods Team 4
3 Aaron Anderson (NZl) Handy Rentals 3
4 Travis Meyer (Aus) SouthAustralia.Com AIS 2
5 Adam Semple (Aus) SouthAustralia.Com AIS 1
Teams Classification
1 Trek-Zookeepers Café 3.32.28
2 SouthAustralia.Com AIS
3 Savings & Loans
4 Delmaine Foods Team
5 Benchmark Team
6 Team BP
7 Exodus Gym
8 FRF Couriers - NSWIS
9 Solway Park Hotel
10 Solway Park Hotel
11 Subway Cycling Team
12 Tait Communications
13 Team Tabak
14 Trust House Team
15 Team Pro Velo
16 Team Konica Minolta
17 Handy Rentals
18 R+R Team
19 Mercedes Benz