1 Mark Cavendish (GBr) Team Columbia - HTC 4:16:30
2 Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
3 Andreas Stauff (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz
4 Heinrich Haussler (Ger) Cervelo Test Team
5 Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano
6 Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
7 Nico Eeckhout (Bel) Skil-Shimano
8 Sep Vanmarcke (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht
9 Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano
10 Pieter Van Speybroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
11 Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team
12 Nikolas Maes (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
13 Dennis Pohl (Ger) Team Kuota - Indeland
14 Oleksandr Martynenko (Ukr) ISD-Sport-Donetsk
15 Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team
16 Steven Van Vooren (Bel) An Post - Sean Kelly Team
17 Alexander Gottfried (Ger) Team Kuota - Indeland
18 Christer Rake (Nor) Team Sparebanken Vest
19 Frank Daniel Wagner (Ger) Seven Stones
20 Jan Bakelants (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
21 David Hesselbarth (Ger) Heizomat Mapei
22 Thomas De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:00:05
23 Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
24 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
25 Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
26 Jaco Venter (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team
27 Christian Knees (Ger) Team Milram 0:00:08
28 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram 0:00:11
29 Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
30 Roy Hegreberg (Nor) Team Sparebanken Vest 0:00:14
31 Markus Fothen (Ger) Team Milram 0:00:24
32 Markus Eichler (Ger) Team Milram
33 Björn Glasner (Ger) Team Kuota - Indeland
34 Janek Tombak (Est) Cycling Club Bourgas 0:00:30
35 Tony Martin (Ger) Team Columbia - HTC 0:00:49
36 Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team 0:01:04
37 Ronan Mc Laughlin (Irl) An Post - Sean Kelly Team
38 Hans Bloks (Ned) Cycling Team Jo Piels
39 Servais Knaven (Ned) Team Milram
40 Edward King (USA) Cervelo Test Team
41 Luke Roberts (Aus) Team Kuota - Indeland
42 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team
43 Nils Plötner (Ger) Heizomat Mapei
44 David Deroo (Fra) Skil-Shimano
45 Martin Prazdnovsky (Svk) Cycling Club Bourgas
46 Sven Renders (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
47 Stefan Ganser (Ger) Team Kuota - Indeland
48 Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
49 Mitchell Docker (Aus) Skil-Shimano
50 Artur Gajek (Ger) Team Milram 0:01:10
51 Michael Stevenson (Swe) Team Sparebanken Vest
52 Logan Hutchings (NZl) Cinelli - Down Under
53 Niki Terpstra (Ned) Team Milram 0:01:13
54 Felix Rinker (Ger) Heizomat Mapei 0:02:08
55 Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse 0:04:06
56 Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei 0:04:46
57 Cornelius Van Ooijen (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:04:54
58 Anatoliy Pakthusov (Ukr) ISD-Sport-Donetsk
59 Normunds Lasis (Lat) Cycling Club Bourgas
60 Jahn Fredrik Grue (Nor) Team Sparebanken Vest
61 Janick Wisler (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei
62 Geir Inge Berg (Nor) Team Sparebanken Vest
63 Jiri Sibl (Cze) CK Windoor's Pribram
64 Maxime Beney (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei
65 Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team
66 James Spragg (GBr) Trek - Marco Polo Cycling Team
67 Lars Wackernagel (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
68 Erki Pütsep (Est) Cycling Club Bourgas
69 Patrick Bercz (Ger) Seven Stones
70 Alexander Schmitt (Ger) Seven Stones 0:07:41
71 Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano
72 Vitaliy Popkov (Ukr) ISD-Sport-Donetsk 0:08:39
73 Florian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team
74 Florian Volk (Ger) Heizomat Mapei
75 Tommy Nankervis (Aus) Cinelli - Down Under
76 Mart Ojavee (Est) Cycling Club Bourgas
77 Allar Karu (Est) Meridiana - Kalev Chocolate Team
78 Jonas Schmeiser (Ger) Heizomat Mapei
79 Tim Klessa (Ger) Team Kuota - Indeland
80 Volodymyr Kogut (Ukr) ISD-Sport-Donetsk 0:10:03
81 Rik Kavsek (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:13:27
82 Han Feng (Chn) Skil-Shimano
83 Jakub Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author
84 Filip Svestka (Cze) CK Windoor's Pribram
85 Florian Frohn (Ger) Heizomat Mapei
86 René Obst (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
87 Grischa Janorschke (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz
88 Denys Karnulin (Ukr) ISD-Sport-Donetsk
89 Erik Mohs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
90 Michael Kurth (Ger) Team Kuota - Indeland
91 Philipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team