1 121 Joshua Edmondson Motorpoint Marshalls Pasta RT 1J 1:36.33
2 136 Simon Yates Maxgear RT 1J st
3 120 Robert Crampton Wills Wheels CC 1J st
4 128 Chris Nicholson Team Manx Telecom J st
5 135 Adam Yates Maxgear RT 1J st
6 111 Stephen Smith Birkenhead North End CC 4 st
7 119 Declan Byrne Brooks Cycles 2J st
8 106 Robert Ormrod Manchester Wheelers 4 st
9 110 Chris Smith Manchester Tri 4 st
10 112 Martin Spencer Glossop Kinder Velo 4M st
11 132 Jess Wieckowski Nemesis GB J st
12 122 Mike Gregg Team Probikekit 2J st
13 107 Gareth Owen VS Cycles 4 st
14 117 Lewis Balyckyi Team Wallis-CHH 2J st
15 108 Nick Pilborough Halesowen A&CC 4 st
16 104 Craig Maude Yorkshire RC 4M st
17 109 Robert Rutherford West Pennine RC 4M st
18 145 Owain Doull Hargroves Cycles J st
19 118 Sam Boast Cyclesport Pendle 3J st
20 94 Jon Eddolls Birkenhead North End CC 4M st
21 158 Spencer Coltman Southport CC 4 st
22 134 Martin Woffindin Sportcity Velo 2J st
23 154 Ashley Marshall VS Cycles 1J st
24 133 Chris Wilkinson Mid Shropshire Wheelers 3J st
25 153 Cormac Leyden University of Liverpool 4 st
26 156 Perry Bowater CC Giro J st
27 103 Gordon Leicester Warrington RC 4 st
28 97 Dean Higham Lancashire Road Club 4 st
29 125 Ben Kellett VS Cycles 2J st
30 113 Ben Staley University of Manchester CC 4 st
31 137 Sarah Cramoysan Team Swift 2WM st
32 116 Matt Bailey Halesowen A&CC 1J st
33 7 Tony Gibb Cyclepremier-Metaltek E @ 1 lap
34 26 Ben Swift Sky Pro Cycling E st
35 160 Andy Fenn 100% Me E st
36 22 Lee Smith Felt-Colbornes RT E st
37 17 Jon Mozley Kuota-Road CC E st
38 55 Jonny McEvoy Motorpoint Marshalls Pasta RT 2 st
39 61 Giles Pidcock Epic Cycles RC 2M st
40 46 John Brown ActivCycles-Fentimans RT 2M st
41 150 Ian Rees B6Mags E st
42 2 Tom Barras Team Raleigh E st
43 147 Roy Sumner Port Sunlight Wheelers 3 st
44 38 Shane O'Neill GS Surosa 1 st
45 57 Duncan McLaren Stockport Clarion 2 st
46 163 Derek Finnegan Liverpool Century RC 3 st
47 88 Chris Whittle Deeside Thistle 3 st
48 27 Andy Tennant Motorpoint Marshalls Pasta RT E st
49 30 Simon Wilson Cyclepremier-Metaltek E st
50 10 Liam Holohan Team Raleigh E st
51 44 David Arthur Bespoke Cycling 2 st
52 161 Alistair Rutherford Sciencinsport.com 1 st
53 15 Andrew Magnier Cyclepremier-Metaltek E st
54 42 Paul Thursfield Tunstall Wheelers 1M st
55 67 Ben Spurrier Rapha Condor 2 st
Saturday 6th March 2010 Aintree Racecourse
Issued: 08 March 2010 Page 2
49th Eddie Soens
Memorial Cycle Race
OFFICIAL RESULT
Pos Race No Forename Surname Club/Team Category Time
56 149 Steven Higgins Team Corley Cycles 2 st
57 4 Dan Davies Kuota-Road CC E st
58 48 Joel Davison Chevin Bang & Olufsen RRT 2 st
59 47 Alister Clay Halesowen A&CC 2 st
60 50 Karl Freeman Team Corley Cycles 2 st
61 159 Stephen Adams Sigmasport Specialized 1 st
62 16 Tom Martin Kuota-Road CC E st
63 45 Tom Black Team Manx Telecom 2 st
64 60 Alan Peet VC St Raphael 2 st
65 39 Jack Pullar Herbalife Wheelbase 1 st
66 43 Lee Tunnicliffe Cycles Dauphin 1 st
67 9 Richard Hepworth Cyclepremier-Metaltek E st
68 53 Matthew Limacher Maxgear RT 2 st
69 59 Graham Payne Whitfield RT 2M st
70 41 Robert Smail Cyclepremier-Metaltek 1 st
71 63 Paul Ray H Middleton CC 2M st
72 14 Tom Last Sigmasport Specialized E st
73 70 Richard Wilkinson Team Probikekit 2 st
74 64 John Rigby St Helens CRC 2 st
75 52 Stephen Leigh MK Cycles 2 st
76 81 Darren Reynolds Stockport Clarion 3 st
77 138 Mark Dziobon Team Bglobal 2 st
78 32 Calum Chamberlain Mountain-Trax 1 st
79 19 Ben Price Cyclepremier-Metaltek E st
80 33 Andy Coupe Team Wallis-CHH 1 st
81 28 Andy Tinsley Kuota-Road CC E st
82 162 Simon Hayes BC PM 2 st
83 65 Luke Ryan Team Toachim 2 st
84 54 Martin Lyon H Middleton CC 2M st
85 3 Steven Burke Motorpoint Marshalls Pasta RT E st
86 18 Tom Murray Sigmasport Specialized E st
87 85 Jeremy Stone Solihull CC 3M st
88 34 Mike Cumings Team Raleigh 1 st
89 37 Richard Handley Team Raleigh 1 st
90 72 David Christian Liverpool Century RC 3 st
91 36 Ashley Finn Cyclepremier-Metaltek 1 st
92 79 James Mather Go Sports Spex RT 3 st
93 29 John Wager Felt-Colbornes RT E st
94 69 Harry Wickham Energy 2 st
95 77 Peter Hey West Pennine RC 3 st
96 141 Gareth McGuiness Energy Cycles 2M st
97 76 John Guy R Whitfield 3M st
98 80 Andrew Poulsom MK Cycles 3M st
99 58 Richard Moore Star Bikes RT 2M st
100 24 Pete Smith Team Raleigh E st
101 148 Stephen Rudkin Kuota-Spinnergy 2 st
102 1 Ed Clancy Motorpoint Marshalls Pasta RT E st
103 11 Justin Hoy Felt-Colbornes RT E st
104 157 Chris Ellis Maxgear RT 3 st
105 151 Rob Orr cyclingbargains.com 1 st
106 83 Kev Shand West Pennine RC 3M st
107 40 Daniel Shand Team Raleigh 1 st
108 6 Dan Fleeman Team Raleigh E st
109 49 William Fotheringham Halesowen A&CC 2M st
110 155 Carl ???? MK Cycles 3 st
Saturday 6th March 2010 Aintree Racecourse
Issued: 08 March 2010 Page 3
49th Eddie Soens
Memorial Cycle Race
OFFICIAL RESULT
Pos Race No Forename Surname Club/Team Category Time
111 139 Matt Jones Maxgear RT 2 st
112 152 Neil Hamilton Clevelys RC 3 st
113 87 Mark Walsh BC PM 3 st
114 5 Jefte de Bruin Kuota-Road CC E st
115 23 Martin Smith Kuota-Road CC E st
116 25 James Stewart Team Raleigh E st
117 146 Paul Bethell Team Elite.co.uk 3 st
118 12 Jeroen Janssen Kuota-Road CC E st
Ken Matthews Memorial Sprint
1 136 Simon Yates Maxgear RT 1J
Category Awards
2nd Cat 55 Jonny McEvoy Motorpoint Marshalls Pasta RT 2
3rd Cat 147 Roy Sumner Port Sunlight Wheelers 3
4th Cat 111 Stephen Smith Birkenhead North End CC 4
Junior 121 Joshua Edmondson Motorpoint Marshalls Pasta RT 1J
Woman 137 Sarah Cramoysan Team Swift 2WM
Master C+ 112 Martin Spencer Glossop Kinder Velo 4M Sluiten