1 Zoulfia Zabirova (Rus) Let's go Finland 15.39.42
2 Judith Arndt (Ger) Nürnberger Versicherung 0.54
3 Mirjam Melchers (Ned) Farm Frites - Hartol 1.09
4 Priska Doppmann (Swi) Team Swiss Cycling 1.22
5 Edita Pucinskate (Ltu) S.C. Michela Fanini Record Rox 1.47
6 Anita Valen (Nor) Team S.A.T.S 2.53
7 Deirdre Barry (USA) T-Mobile 3.26
8 Karin Thürig (Swi) Team Swiss Cycling 3.35
9 Oenone Wood (Aus) Australian national team 3.47
10 Olivia Gollan (Aus) Australian national team 3.49
11 Christiane Soeder (Aut) Austrian national team 4.03
12 Susanne Ljungskog (Swe) Team S.A.T.S 4.13
13 Trine Hansen (Den) Team S.A.T.S 4.21
14 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Manhattan 4.37
15 Fabiana Luperini (Ita) Let's go Finland 4.43
16 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Manhattan 4.55
17 Trixi Worrack (Ger) Nürnberger Versicherung 4.56
18 Kristin Armstrong (USA) T-Mobile 5.01
19 Nicole Brändli (Swi) S.C. Michela Fanini Record Rox 5.06
20 Bogumiea Matusiak (Pol) Polish national team 5.19
21 Amber Neben (USA) T-Mobile
22 Theresa Senff (Ger) German national team 5.32
23 Andrea Gnaus (Aut) Austrian national team 6.06
24 Gunn-Rita Dahle (Nor) Safi - Pasta Zara Manhattan 6.19
25 Rasa Polikevicute (Ltu) Vlaanderen - T-Interim Univega 6.41
26 Jodestra Polikeviciute (Ltu) Vlaanderen - T-Interim Univega 6.52
27 Gunnewijk. Loes (Ned) Netherlands national team 8.21
28 Christine Thorburn (USA) T-Mobile 8.52
29 Liane Bahler (Ger) German national team 9.16
30 Nina Göhl (Ger) Team Stuttgart 11.48
31 Rachel Heal (GBr) Farm Frites - Hartol 12.54
32 Petra Rossner (Ger) Nürnberger Versicherung 13.49
33 Zita Urbonaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Manhattan 13.57
34 Jessica Phillips (USA) Nürnberger Versicherung 15.34
35 Marina Jaunatre (Fra) French national team 15.45
36 Sonja Huguet (Fra) French national team 16.02
37 Claudia Stumpf (Ger) German national team 16.10
38 Kimberly Bruckner (USA) T-Mobile 16.31
39 Andrea Bosman (Ned) Netherlands national team 16.32
40 Regina Schleicher (Ger) Safi - Pasta Zara Manhattan 16.40
41 Arenda Grimberg (Ned) Netherlands national team 17.23
42 Natalie Bates (Aus) Australian national team 18.41
43 Joanne Kiesanowski (NZl) New Zealand national team 19.34
44 Iryna Chuzuynova (Ukr) Safi - Pasta Zara Manhattan 19.41
45 Eneritz Iturriaga (Spa) Let's go Finland 19.50
46 Luise Keller (Ger) Red Bull 20.35
47 Anke Wichmann (Ger) Lietzsport Cycling 25.31
48 Madeleine Sandig (Ger) Team Euregio Egrensis 25.42
49 Monica Holler (Swe) Team Stuttgart 25.45
50 Madeleine Lindberg (Swe) Nürnberger Versicherung 25.54
51 Emma Davies (GBr) British national team 26.26
52 Toni Bradshaw (NZl) New Zealand national team 27.18
53 Francis Linthorst (Ned) Netherlands national team 27.19
54 Sandra Missbach (Ger) Farm Frites - Hartol 28.09
55 Sarah Grab (Swi) Team Swiss Cycling 28.23
56 Lise Christensen (Den) Team S.A.T.S 28.28
57 Sharon Van Essen (Ned) Netherlands national team 28.39
58 Amy Safe (Aus) Australian national team 29.39
59 Christina Peick (Den) Team S.A.T.S 29.40
60 Margaret Hemsley (Aus) Australian national team 31.43
61 Tanja Hennis (Ger) German national team 32.28
62 Daphny Van Den Brand (Ned) Netherlands national team 33.40
63 Janildes Silvafernandez (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 35.30
64 Sarah Düster (Ger) German national team 44.05
65 Kaja Longhin (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 44.17
66 Katherine Bates (Aus) Australian national team 44.24
67 Helen Saunders (GBr) British national team 44.44
68 Valentina Karpenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox 44.48
69 Meredith Miller (USA) Team S.A.T.S 45.06
70 Catherine Hare (GBr) British national team 46.30
71 Magali Mocquery (Fra) French national team 52.06
72 Elke Gebhardt (Ger) Red Bull 53.08
73 Kerstin Schmidt (Ger) Team Euregio Egrensis 53.40
74 Debby Mansveld (Ned) Vlaanderen - T-Interim Univega 54.47
75 Daniela Pintarelli (Aut) Austrian national team 55.23
76 Irene Hustetler (Swi) Team Swiss Cycling 57.35
77 Fanny Riberot (Fra) French national team 58.14
78 Heike Schramm (Ger) Team Euregio Egrensis 58.31
79 Adelheid Morath (Ger) Team Stuttgart 59.17
80 Rebecca McConnell (Aus) Let's go Finland 59.32
81 Jane Knietzsch (Ger) Red Bull 1.01.52
82 Collet Tirard (Fra) French national team 1.03.08
83 Stephanie Gronow (Ger) Red Bull 1.05.21
84 Mirella Van Melis (Bel) Vlaanderen - T-Interim Univega 1.16.17
85 Katarina Blum (Ger) Lietzsport Cycling 1.20.36
Mountains classification
1 Natalie Bates (Aus) Australian national team 30 pts
2 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Manhattan 19
3 Nicole Brändli (Swi) S.C. Michela Fanini Record Rox 15
4 Janildes Silvafernandez (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 15
5 Edita Pucinskate (Ltu) S.C. Michela Fanini Record Rox 13
6 Jodestra Polikeviciute (Ltu) Vlaanderen - T-Interim Univega 13
7 Fabiana Luperini (Ita) Let's go Finland 11
8 Karin Thürig (Swi) Team Swiss Cycling 10
9 Olivia Gollan (Aus) Australian national team 10
10 Susanne Ljungskog (Swe) Team S.A.T.S 6
11 Zoulfia Zabirova (Rus) Let's go Finland 5
12 Judith Arndt (Ger) Nürnberger Versicherung 4
13 Rachel Heal (GBr) Farm Frites - Hartol 4
14 Luise Keller (Ger) Red Bull 4
15 Mirjam Melchers (Ned) Farm Frites - Hartol 3
16 Andrea Gnaus (Aut) Austrian national team 3
17 Rasa Polikevicute (Ltu) Vlaanderen - T-Interim Univega 3
18 Priska Doppmann (Swi) Team Swiss Cycling 1
19 Theresa Senff (Ger) German national team 1
20 Valentina Karpenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox 1
Sprint classification
1 Olivia Gollan (Aus) Australian national team 10 pts
2 Natalie Bates (Aus) Australian national team 8
3 Oenone Wood (Aus) Australian national team 8
4 Kaja Longhin (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 8
5 Mirjam Melchers (Ned) Farm Frites - Hartol 6
6 Karin Thürig (Swi) Team Swiss Cycling 6
7 Fabiana Luperini (Ita) Let's go Finland 4
8 Janildes Silvafernandez (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 4
9 Rasa Polikevicute (Ltu) Vlaanderen - T-Interim Univega 3
10 Judith Arndt (Ger) Nürnberger Versicherung 3
11 Katherine Bates (Aus) Australian national team 3
12 Priska Doppmann (Swi) Team Swiss Cycling 2
13 Zoulfia Zabirova (Rus) Let's go Finland 1
14 Edita Pucinskate (Ltu) S.C. Michela Fanini Record Rox 1
15 Rachel Heal (GBr) Farm Frites - Hartol 1
16 Monica Holler (Swe) Team Stuttgart 1
Young rider classification
1 Claudia Stumpf (Ger) German national team 15.55.52
2 Luise Keller (Ger) Red Bull 4.25
3 Monica Holler (Swe) Team Stuttgart 9.35
4 Heike Schramm (Ger) Team Euregio Egrensis 42.21
5 Adelheid Morath (Ger) Team Stuttgart 43.07
6 Jane Knietzsch (Ger) Red Bull 45.42
7 Collet Tirard (Fra) French national team 46.58
8 Katarina Blum (Ger) Lietzsport Cycling 1.04.26