1 Nikolay Mihaylov (Bul) France AVC Aix en Provence 4:13:50
2 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine ISD-Lampre
3 Peter Williams (GBr) Britain Motorpoint 0:00:15
4 Marcel Barth (Ger) Germany Thuringer Energie
5 Floris Goesinnen (Ned) Australia Drapac Cycling
6 Gediminas Bagdonas (Ltu) Belgium An Post Sean Kelly
7 Salvador Guardiola (Spa) Greece KTM Murcia
8 Aaron Gate (NZl) New Zealand National Team
9 Simon Richardson (GBr) Britain Sigma Specialized
10 James McCallum (GBr) Britain Rapha Condor Sharp
11 William Bjergfelt (GBr) Britain Motorpoint
12 Christian Varley (GBr) Isle of Man Microgaming 0:00:40
13 Patrick Clarke (Irl) Mayo Western Edge Medical 0:02:06
14 Derek Finnegan (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly
15 Simon Kelly (Irl) Meath 53 Degrees North
16 Kohei Uchima (Jpn) Italy D'Angelo & D'Antenucci 0:02:09
17 Sam Bennett (Irl) Belgium An Post Sean Kelly 0:02:32
18 Javier Benitez Pomares (Spa) Greece KTM Murcia
19 Jakob Steigmiller (Ger) Germany Thuringer Energie
20 Tobyn Horton (GBr) Britain Motorpoint
21 Bob Rodriguez (Fra) France AVC Aix en Provence
22 Remi Sarreboubee (Fra) France AVC Aix en Provence
23 Maksym Vasyliev (Ukr) Ukraine ISD-Lampre
24 Alistair Rutherford (GBr) Britain Scienceinsport.com
25 Dean Windsor (Aus) Britain Rapha Condor Sharp
26 Adam Yates (GBr) Britain Scienceinsport.com
27 Steve Lampier (GBr) Britain Sigma Specialized
28 Adam Armstrong (Irl) Dublin Eurocycles
29 Tim Barry (Irl) Carlow Dan Morrisey Better Bld
30 Sean Downey (Irl) Ireland Team Skoda
31 Dean Downing (GBr) Britain Rapha Condor Sharp
32 Ronan McLaughlin (Irl) Belgium An Post Sean Kelly
33 Stuart Shaw (Aus) Australia Drapac Cycling
34 Wouter Sybrandy (Ned) Britain Sigma Specialized
35 James Sampson (GBr) Britain Motorpoint
36 Ian Field (GBr) Britain Scienceinsport.com
37 Menso de Jong (USA) USA Wonderful Pistachios
38 Henry Frusto (Ita) Italy D'Angelo & D'Antenucci
39 Romain Ramier (Fra) France AVC Aix en Provence
40 Myron Simpson (NZl) New Zealand National Team
41 Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine ISD-Lampre
42 Yuriy Agarkov (Ukr) Ukraine ISD-Lampre
43 David McCann (Irl) Asia Giant Kenda Cycling
44 Paul Oldham (GBr) Britain Scienceinsport.com
45 Shane Archbold (NZl) New Zealand National Team
46 Danilo Andrenacci (Ita) Italy D'Angelo & D'Antenucci
47 Mark McNally (GBr) Belgium An Post Sean Kelly
48 Anthony Walsh (Irl) Dublin UCD
49 Mark Cassidy (Irl) Belgium An Post Sean Kelly
50 Ben Greenwood (GBr) Britain Rapha Condor Sharp
51 Lachlann Norris (Aus) Australia Drapac Cycling
52 Jose Carrasco (Spa) Greece KTM Murcia
53 Bastian Burgel (Ger) Germany Thuringer Energie
54 Marcin Bialoblocki (Pol) Britain Motorpoint
55 Thomas Copeland (GBr) Britain Sigma Specialized
56 Adam Semple (Aus) Australia Drapac Cycling
57 Hector Gonzalez (Spa) Greece KTM Murcia 0:02:42
58 Jaume Rovira Pous (Spa) Greece KTM Murcia 0:02:46
59 Aaron Livsey (GBr) Isle of Man Microgaming 0:02:49
60 Will Fox (GBr) Britain Forme Impsport 0:02:52
61 Ralf Matzka (Ger) Germany Thuringer Energie 0:02:32
62 Sean Lacey (Irl) Carlow Dan Morrisey Better Bld 0:03:38
63 Paul Griffin (Irl) Ireland Team Skoda
64 Neil Coleman (GBr) USA Wonderful Pistachios
65 Christopher Coyle (Irl) Mayo Western Edge Medical
66 Joseph Fenlon (Irl) Carlow Dan Morrisey Better Bld
67 Mark Gill (Irl) Dublin South Dublin Zilcom
68 Michael Storan (Irl) Kildare Newbridge
69 Jack Adams (GBr) Britain Forme Impsport
70 Ciaran Clarke (Irl) Mayo Western Edge Medical
71 Michael Duffy (Irl) Dublin Barnardos
72 Andrew Meehan (Irl) Meath 53 Degrees North
73 Stephen Gallagher (Irl) Donegal Sportactive/Engraveit/
74 John Dempsey (Irl) Donegal LK Bikes
75 Ryan Sherlock (Irl) Donegal Sportactive/Engraveit/
76 Neill Delahaye (Irl) Meath Dectek
77 James McMaster (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly
78 Rhys Pollock (Aus) Australia Drapac Cycling
79 Mark Dowling (Irl) Meath Dectek
80 Conor Murphy (Irl) Dublin Eurocycles
81 Bernardo Riccio (Ita) Italy D'Angelo & D'Antenucci
82 Erwan Brenterch (Fra) France AVC Aix en Provence
83 Alex Coutts (GBr) Asia Giant Kenda Cycling
84 Cameron Karwowski (NZl) New Zealand National Team 0:03:51
85 John Lynch (Irl) Kildare Murphy Surveys Apex 0:03:53
86 Sean McFadden (Irl) Donegal LK Bikes 0:03:56
87 David Brennan (Irl) Mayo Western Edge Medical
88 Colm Cassidy (Irl) Dublin UCD
89 Wesley Murphy (Irl) Dublin UCD
90 Michael Redden (Irl) Dublin South Dublin Zilcom
91 Casey Munro (Aus) Britain Rapha Condor Sharp
92 James Williamson (GBr) Britain Sigma Specialized
93 Robert Orr (GBr) Britain Forme Impsport
94 Michael Fitzgerald (Irl) Carlow Dan Morrisey Better Bld
95 Michael O'Reilly (Irl) Carlow Dan Morrisey Better Bld
96 Fraser Duncan (Irl) Dublin Eurocycles
97 Paidi O'Brien (Irl) Donegal Sportactive/Engraveit/
98 Conor O'Shea (Irl) Galway Black Rose 0:04:50
99 Tim Farnham (USA) USA Wonderful Pistachios 0:05:55
100 Keith Fox (Irl) Galway Black Rose
101 Marc Ryan (NZl) New Zealand National Team
102 Dexter Gardias (GBr) Britain Forme Impsport
103 Robin Kelly (Irl) Kildare Newbridge
104 Marytn Irvine (Irl) Asia Giant Kenda Cycling
105 Conor Dunne (Irl) Ireland Team Skoda 0:07:17
106 Peter Hawkins (Irl) Ireland Team Skoda
107 David O'Loughlin (Irl) Waterford Comeragh
108 Felix English (Irl) Ireland Team Skoda 0:08:45
109 Johannes Kahra (Ger) Germany Thuringer Energie 0:11:01
110 Paul Mulligan (Irl) Dublin Eurocycles 0:16:49
111 Richard Hooton (Irl) Cork Kanturk 0:23:16
112 Yin Chin Wang (Tpe) Asia Giant Kenda Cycling 0:36:43
113 Oleksander Martynenko (Ukr) Ukraine ISD-Lampre
114 Tom Faiers (GBr) USA Wonderful Pistachios
115 Samuel Parker (GBr) Britain Forme Impsport
116 Graeme Hatcher (GBr) Isle of Man Microgaming
117 Timothy Kennaugh (GBr) Isle of Man Microgaming
118 Andrew Roche (Irl) Isle of Man Microgaming
119 Bryan Long (Irl) Cork County
120 David Kenneally (Irl) Cork County
121 Edward Barry (Irl) Cork County
122 Michael Butler (Irl) Cork County
123 Simon Ryan (Irl) Cork Kanturk
124 Owen Ryan (Irl) Cork Kanturk
125 Alan Loftus (Irl) Cork Kanturk
126 Jean Michel Lamy (Fra) Cork Kanturk
127 Shaun Stewart (Irl) Donegal LK Bikes
128 Rory Devlin (Irl) Donegal LK Bikes
129 Damian Lagan (Irl) Donegal LK Bikes
130 Stephen Halpin (Irl) Donegal Sportactive/Engraveit/
131 Graham Hurley (Irl) Dublin Barnardos
132 Michael Barry (Irl) Dublin Barnardos
133 Odhran Connors (Irl) Dublin Barnardos
134 Thomas Martin (Irl) Dublin Eurocycles
135 Art McManus (Irl) Dublin South Dublin Zilcom
136 James Davenport (Irl) Dublin South Dublin Zilcom
137 David Cassidy (Irl) Dublin Stevens Cyclelogical
138 Patrick Fitzpatrick (Irl) Dublin Stevens Cyclelogical
139 Adrian Hedderman (Irl) Dublin Stevens Cyclelogical
140 Mike Brookfield (Irl) Dublin UCD
141 Fergus Ryan (Irl) Dublin UCD
142 Aidan Reade (Irl) Galway Black Rose
143 Eoghan Considine (Irl) Galway Black Rose
144 Colm Bracken (Irl) Galway Black Rose
145 Richard Malone (Irl) Kildare Newbridge
146 Enda Connolly (Irl) Kildare Newbridge
147 Derek Cunningham (Irl) Kildare Newbridge
148 Steven Franzoni (GBr) Kildare Murphy Surveys Apex
149 Alan Burke (Irl) Kildare Murphy Surveys Apex
150 Bernard Twomey (Irl) Mayo Western Edge Medical
151 Stephen O'Sullivan (Irl) Meath Dectek
152 Timothy O'Regan (Irl) Meath Dectek
153 Fiachra O'Muire (Irl) Meath Dectek
154 Ciaran Hallinan (Irl) Meath 53 Degrees North
155 Michael McCarthy (Irl) Meath 53 Degrees North
156 Eugene Moriarty (Irl) Meath 53 Degrees North
157 John Sower (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly
158 Tony Brady (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly
159 Thomas Lavery (Irl) Waterford Comeragh
160 Martin Cullinane (Irl) Waterford Comeragh
161 Enda Donnelly (Irl) Waterford Comeragh
162 Damian Travers (Irl) Waterford Comeragh
163 Wei Kei Chang (Tpe) Asia Giant Kenda Cycling 0:39:23
164 Aidan Crowley (Irl) Donegal Sportactive/Engraveit/
165 John Gargan (Irl) Kildare Murphy Surveys Apex
166 Brian Geraghty (Irl) Kildare Murphy Surveys Apex 0:40:40
167 Declan Byrne (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly
DNF Will Curtin (Irl) Cork County
Sprint 1 - Lissycasey, 26.1km 1 Erwan Brenterch (Fra) France AVC Aix en Provence
Sprint 2 - Patrickswell, 86.7km 1 Floris Goesinnen (Ned) Australia Drapac Cycling
Mountain 1 - Barnagh Gap (Cat. 3) 124.5km 1 Salvador Guardiola (Spa) Greece KTM Murcia 5 pts
2 Floris Goesinnen (Ned) Australia Drapac Cycling 4
3 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine ISD-Lampre 3
4 William Bjergfelt (GBr) Britain Motorpoint 2
Mountain 2 - Ahaneboy (Cat. 3) 153.6km 1 Salvador Guardiola (Spa) Greece KTM Murcia 5 pts
2 William Bjergfelt (GBr) Britain Motorpoint 4
3 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine ISD-Lampre 3
4 Floris Goesinnen (Ned) Australia Drapac Cycling 2
Mountain 3 - Crag Cave (Cat. 1) 167.2km 1 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine ISD-Lampre 15 pts
2 Nikolay Mihaylov (Bul) France AVC Aix en Provence 12
3 Salvador Guardiola (Spa) Greece KTM Murcia 10
4 Simon Richardson (GBr) Britain Sigma Specialized 8
5 Floris Goesinnen (Ned) Australia Drapac Cycling 6
6 Gediminas Bagdonas (Ltu) Belgium An Post Sean Kelly 5
7 Peter Williams (GBr) Britain Motorpoint 3
International teams 1 Britain Motorpoint 12:44:32
2 France AVC Aix en Provence 0:02:02
3 Ukraine ISD-Lampre
4 Belgium An Post Sean Kelly 0:02:17
5 Britain Rapha Condor Sharp
6 Britain Sigma Specialized
7 Germany Thuringer Energie
8 Greece KTM Murcia
9 Australia Drapac Cycling
10 New Zealand National Team
11 Italy D’Angelo & D’Antenucci 0:04:11
12 Britain Scienceinsport.com 0:04:34
13 Britain Forme Impsport 0:07:24
14 USA Wonderful Pistachios 0:09:03
15 Asia Giant Kenda Cycling
16 Ireland Team Skoda 0:10:25
17 Isle of Man Microgaming 0:37:10
County teams 1 Mayo Western Edge Medical 12:50:52
2 Carlow Dan Morrisey Better Bld 0:00:26
3 Dublin Eurocycles 0:00:44
4 Dublin UCD 0:01:02
5 Donegal Sportactive/Engraveit/ 0:01:50
6 Meath 53 Degrees North 0:33:05
7 Meath Stamullen M. Donnelly
8 Meath Dectek 0:34:37
9 Dublin South Dublin Zilcom 0:34:55
10 Donegal LK Bikes
11 Kildare Newbridge 0:36:54
12 Galway Black Rose 0:38:06
13 Dublin Barnardos 1:07:42
14 Kildare Murphy Surveys Apex 1:07:57
15 Waterford Comeragh 1:11:21
16 Cork Kanturk 1:27:20
17 Cork County 1:40:47
17 Dublin Stevens Cyclelogical
General classification after stage 3 1 Gediminas Bagdonas (Ltu) Belgium An Post Sean Kelly 12:56:16
2 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine ISD-Lampre 0:01:16
3 Nikolay Mihaylov (Bul) France AVC Aix en Provence
4 Peter Williams (GBr) Britain Motorpoint 0:01:27
5 Simon Richardson (GBr) Britain Sigma Specialized 0:01:31
6 Aaron Gate (NZl) New Zealand National Team
7 Floris Goesinnen (Ned) Australia Drapac Cycling
8 Shane Archbold (NZl) New Zealand National Team 0:02:17
9 Stuart Shaw (Aus) Australia Drapac Cycling 0:02:21
10 Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine ISD-Lampre
11 Dean Downing (GBr) Britain Rapha Condor Sharp 0:03:34
12 David McCann (Irl) Asia Giant Kenda Cycling 0:03:41
13 Tobyn Horton (GBr) Britain Motorpoint 0:03:42
14 Dean Windsor (Aus) Britain Rapha Condor Sharp
15 Ronan McLaughlin (Irl) Belgium An Post Sean Kelly 0:03:44
16 Mark Cassidy (Irl) Belgium An Post Sean Kelly 0:03:45
17 Bob Rodriguez (Fra) France AVC Aix en Provence 0:03:48
18 Sean Downey (Irl) Ireland Team Skoda
19 James Sampson (GBr) Britain Motorpoint
20 Myron Simpson (NZl) New Zealand National Team
21 Adam Armstrong (Irl) Dublin Eurocycles
22 Wouter Sybrandy (Ned) Britain Sigma Specialized 0:04:00
23 Javier Benitez Pomares (Spa) Greece KTM Murcia 0:05:12
24 William Bjergfelt (GBr) Britain Motorpoint 0:09:49
25 Derek Finnegan (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly 0:11:36
26 Simon Kelly (Irl) Meath 53 Degrees North 0:11:40
27 Sam Bennett (Irl) Belgium An Post Sean Kelly 0:11:56
28 Alistair Rutherford (GBr) Britain Scienceinsport.com 0:12:02
29 Remi Sarreboubee (Fra) France AVC Aix en Provence
30 Mark McNally (GBr) Belgium An Post Sean Kelly
31 Steve Lampier (GBr) Britain Sigma Specialized 0:12:06
32 Jakob Steigmiller (Ger) Germany Thuringer Energie
33 Menso de Jong (USA) USA Wonderful Pistachios
34 Yuriy Agarkov (Ukr) Ukraine ISD-Lampre
35 Jose Carrasco (Spa) Greece KTM Murcia
36 Bastian Burgel (Ger) Germany Thuringer Energie
37 Ben Greenwood (GBr) Britain Rapha Condor Sharp
38 Lachlann Norris (Aus) Australia Drapac Cycling
39 Tim Barry (Irl) Carlow Dan Morrisey Better Bld 0:12:19
40 Anthony Walsh (Irl) Dublin UCD
41 Adam Semple (Aus) Australia Drapac Cycling
42 Thomas Copeland (GBr) Britain Sigma Specialized 0:12:43
43 Erwan Brenterch (Fra) France AVC Aix en Provence 0:13:04
44 Sean Lacey (Irl) Carlow Dan Morrisey Better Bld 0:13:12
45 Bernardo Riccio (Ita) Italy D'Angelo & D'Antenucci
46 Rhys Pollock (Aus) Australia Drapac Cycling
47 Conor Murphy (Irl) Dublin Eurocycles
48 Cameron Karwowski (NZl) New Zealand National Team 0:13:25
49 David Brennan (Irl) Mayo Western Edge Medical 0:13:30
50 Neill Delahaye (Irl) Meath Dectek 0:13:49
51 Casey Munro (Aus) Britain Rapha Condor Sharp 0:14:07
52 Christian Varley (GBr) Isle of Man Microgaming 0:14:08
53 Michael Duffy (Irl) Dublin Barnardos 0:14:12
54 Neil Coleman (GBr) USA Wonderful Pistachios 0:14:54
55 Robin Kelly (Irl) Kildare Newbridge 0:15:29
56 Marytn Irvine (Irl) Asia Giant Kenda Cycling 0:16:02
57 Marc Ryan (NZl) New Zealand National Team 0:16:06
58 Conor Dunne (Irl) Ireland Team Skoda 0:17:28
59 Peter Hawkins (Irl) Ireland Team Skoda
60 Alex Coutts (GBr) Asia Giant Kenda Cycling 0:26:13
61 Patrick Clarke (Irl) Mayo Western Edge Medical 0:26:14
62 Mark Gill (Irl) Dublin South Dublin Zilcom 0:27:46
63 Michael Fitzgerald (Irl) Carlow Dan Morrisey Better Bld 0:28:41
64 David O'Loughlin (Irl) Waterford Comeragh 0:29:28
65 Michael Redden (Irl) Dublin South Dublin Zilcom 0:29:46
66 Tim Farnham (USA) USA Wonderful Pistachios 0:30:23
67 Michael Storan (Irl) Kildare Newbridge 0:30:52
68 Sean McFadden (Irl) Donegal LK Bikes 0:31:10
69 James McCallum (GBr) Britain Rapha Condor Sharp 0:34:57
70 Christopher Coyle (Irl) Mayo Western Edge Medical 0:35:02
71 Marcel Barth (Ger) Germany Thuringer Energie 0:36:03
72 Kohei Uchima (Jpn) Italy D'Angelo & D'Antenucci 0:36:33
73 Marcin Bialoblocki (Pol) Britain Motorpoint 0:36:52
74 Ralf Matzka (Ger) Germany Thuringer Energie
75 Paul Oldham (GBr) Britain Scienceinsport.com 0:36:56
76 Ian Field (GBr) Britain Scienceinsport.com
77 Henry Frusto (Ita) Italy D'Angelo & D'Antenucci
78 Danilo Andrenacci (Ita) Italy D'Angelo & D'Antenucci
79 Maksym Vasyliev (Ukr) Ukraine ISD-Lampre 0:37:09
80 Romain Ramier (Fra) France AVC Aix en Provence
81 Jaume Rovira Pous (Spa) Greece KTM Murcia 0:37:10
82 Hector Gonzalez (Spa) Greece KTM Murcia 0:37:43
83 Ryan Sherlock (Irl) Donegal Sportactive/Engraveit/ 0:38:15
84 James McMaster (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly
85 Fraser Duncan (Irl) Dublin Eurocycles 0:38:16
86 John Lynch (Irl) Kildare Murphy Surveys Apex 0:38:17
87 Paidi O'Brien (Irl) Donegal Sportactive/Engraveit/ 0:38:20
88 Michael O'Reilly (Irl) Carlow Dan Morrisey Better Bld
89 Will Fox (GBr) Britain Forme Impsport 0:38:21
90 Wesley Murphy (Irl) Dublin UCD 0:38:33
91 James Williamson (GBr) Britain Sigma Specialized
92 Paul Griffin (Irl) Ireland Team Skoda 0:38:36
93 Joseph Fenlon (Irl) Carlow Dan Morrisey Better Bld 0:38:39
94 Andrew Meehan (Irl) Meath 53 Degrees North
95 John Dempsey (Irl) Donegal LK Bikes
96 Mark Dowling (Irl) Meath Dectek
97 Colm Cassidy (Irl) Dublin UCD 0:38:41
98 Conor O'Shea (Irl) Galway Black Rose 0:39:51
99 Ciaran Clarke (Irl) Mayo Western Edge Medical 0:39:58
100 Stephen Gallagher (Irl) Donegal Sportactive/Engraveit/ 0:40:00
101 Robert Orr (GBr) Britain Forme Impsport 0:40:02
102 Jack Adams (GBr) Britain Forme Impsport 0:40:24
103 Keith Fox (Irl) Galway Black Rose 0:40:56
104 Salvador Guardiola (Spa) Greece KTM Murcia 0:41:02
105 Dexter Gardias (GBr) Britain Forme Impsport 0:42:32
106 Aaron Livsey (GBr) Isle of Man Microgaming 0:42:44
107 Paul Mulligan (Irl) Dublin Eurocycles 0:44:52
108 Johannes Kahra (Ger) Germany Thuringer Energie 0:45:38
109 Oleksander Martynenko (Ukr) Ukraine ISD-Lampre 0:46:13
110 Felix English (Irl) Ireland Team Skoda 0:49:56
111 Adam Yates (GBr) Britain Scienceinsport.com 0:54:46
112 Richard Hooton (Irl) Cork Kanturk 0:58:45
113 Yin Chin Wang (Tpe) Asia Giant Kenda Cycling 1:01:28
114 Thomas Martin (Irl) Dublin Eurocycles 1:03:33
115 Michael Barry (Irl) Dublin Barnardos
116 Martin Cullinane (Irl) Waterford Comeragh
117 Timothy O'Regan (Irl) Meath Dectek 1:08:40
118 Damian Travers (Irl) Waterford Comeragh 1:08:44
119 Michael Butler (Irl) Cork County 1:09:30
120 Andrew Roche (Irl) Isle of Man Microgaming 1:09:57
121 Alan Burke (Irl) Kildare Murphy Surveys Apex 1:11:07
122 Steven Franzoni (GBr) Kildare Murphy Surveys Apex
123 Graham Hurley (Irl) Dublin Barnardos
124 Colm Bracken (Irl) Galway Black Rose 1:11:20
125 Edward Barry (Irl) Cork County 1:11:44
126 Damian Lagan (Irl) Donegal LK Bikes
127 Art McManus (Irl) Dublin South Dublin Zilcom
128 Ciaran Hallinan (Irl) Meath 53 Degrees North
129 Tony Brady (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly
130 Adrian Hedderman (Irl) Dublin Stevens Cyclelogical
131 Jean Michel Lamy (Fra) Cork Kanturk
132 Shaun Stewart (Irl) Donegal LK Bikes
133 John Sower (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly
134 Michael McCarthy (Irl) Meath 53 Degrees North
135 Alan Loftus (Irl) Cork Kanturk
136 Fiachra O'Muire (Irl) Meath Dectek
137 Richard Malone (Irl) Kildare Newbridge
138 Enda Donnelly (Irl) Waterford Comeragh
139 Stephen O'Sullivan (Irl) Meath Dectek
140 Bryan Long (Irl) Cork County
141 Stephen Halpin (Irl) Donegal Sportactive/Engraveit/
142 Odhran Connors (Irl) Dublin Barnardos
143 Derek Cunningham (Irl) Kildare Newbridge
144 Eoghan Considine (Irl) Galway Black Rose 1:12:12
145 Eugene Moriarty (Irl) Meath 53 Degrees North
146 Rory Devlin (Irl) Donegal LK Bikes
147 Samuel Parker (GBr) Britain Forme Impsport
148 David Cassidy (Irl) Dublin Stevens Cyclelogical 1:12:18
149 James Davenport (Irl) Dublin South Dublin Zilcom 1:12:22
150 David Kenneally (Irl) Cork County 1:12:29
151 Bernard Twomey (Irl) Mayo Western Edge Medical 1:12:49
152 Graeme Hatcher (GBr) Isle of Man Microgaming 1:14:15
153 Wei Kei Chang (Tpe) Asia Giant Kenda Cycling 1:14:24
154 Timothy Kennaugh (GBr) Isle of Man Microgaming 1:15:01
155 Aidan Crowley (Irl) Donegal Sportactive/Engraveit/ 1:16:00
156 Tom Faiers (GBr) USA Wonderful Pistachios 1:18:46
157 Declan Byrne (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly 1:24:18
158 Patrick Fitzpatrick (Irl) Dublin Stevens Cyclelogical 1:24:25
159 Mike Brookfield (Irl) Dublin UCD 1:26:36
160 Aidan Reade (Irl) Galway Black Rose 1:27:16
161 Owen Ryan (Irl) Cork Kanturk 1:28:16
162 Fergus Ryan (Irl) Dublin UCD
163 Thomas Lavery (Irl) Waterford Comeragh
164 John Gargan (Irl) Kildare Murphy Surveys Apex 1:31:37
165 Simon Ryan (Irl) Cork Kanturk 1:32:32
166 Enda Connolly (Irl) Kildare Newbridge 1:33:57
167 Brian Geraghty (Irl) Kildare Murphy Surveys Apex 1:34:23
Points classification 1 Gediminas Bagdonas (Ltu) Belgium An Post Sean Kelly 29 pts
2 Shane Archbold (NZl) New Zealand National Team 26
3 Nikolay Mihaylov (Bul) France AVC Aix en Provence 22
4 Tobyn Horton (GBr) Britain Motorpoint 21
5 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine ISD-Lampre 20
6 Dean Downing (GBr) Britain Rapha Condor Sharp 15
7 Sam Bennett (Irl) Belgium An Post Sean Kelly 14
8 Peter Williams (GBr) Britain Motorpoint 13
9 Floris Goesinnen (Ned) Australia Drapac Cycling 13
10 Stuart Shaw (Aus) Australia Drapac Cycling 13
11 Erwan Brenterch (Fra) France AVC Aix en Provence 13
12 Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine ISD-Lampre 12
13 Dean Windsor (Aus) Britain Rapha Condor Sharp 12
14 Marcel Barth (Ger) Germany Thuringer Energie 12
15 Ronan McLaughlin (Irl) Belgium An Post Sean Kelly 11
16 Ralf Matzka (Ger) Germany Thuringer Energie 10
17 Myron Simpson (NZl) New Zealand National Team 9
18 Salvador Guardiola (Spa) Greece KTM Murcia 9
19 Oleksander Martynenko (Ukr) Ukraine ISD-Lampre 9
20 Aaron Gate (NZl) New Zealand National Team 8
21 Adam Armstrong (Irl) Dublin Eurocycles 8
22 Javier Benitez Pomares (Spa) Greece KTM Murcia 8
23 Simon Richardson (GBr) Britain Sigma Specialized 7
24 David McCann (Irl) Asia Giant Kenda Cycling 6
25 James McCallum (GBr) Britain Rapha Condor Sharp 6
26 William Bjergfelt (GBr) Britain Motorpoint 5
27 Fraser Duncan (Irl) Dublin Eurocycles 5
28 Bob Rodriguez (Fra) France AVC Aix en Provence 4
29 Christian Varley (GBr) Isle of Man Microgaming 4
30 Wouter Sybrandy (Ned) Britain Sigma Specialized 3
31 Derek Finnegan (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly 3
32 Patrick Clarke (Irl) Mayo Western Edge Medical 3
33 Marcin Bialoblocki (Pol) Britain Motorpoint 3
34 Remi Sarreboubee (Fra) France AVC Aix en Provence 2
35 Mark Cassidy (Irl) Belgium An Post Sean Kelly 1
36 Simon Kelly (Irl) Meath 53 Degrees North 1
Mountains classification 1 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine ISD-Lampre 21 pts
2 Salvador Guardiola (Spa) Greece KTM Murcia 20
3 Nikolay Mihaylov (Bul) France AVC Aix en Provence 12
4 Floris Goesinnen (Ned) Australia Drapac Cycling 12
5 Marytn Irvine (Irl) Asia Giant Kenda Cycling 10
6 Simon Richardson (GBr) Britain Sigma Specialized 8
7 Stuart Shaw (Aus) Australia Drapac Cycling 8
8 William Bjergfelt (GBr) Britain Motorpoint 6
9 Mark McNally (GBr) Belgium An Post Sean Kelly 6
10 Gediminas Bagdonas (Ltu) Belgium An Post Sean Kelly 5
11 Cameron Karwowski (NZl) New Zealand National Team 4
12 Peter Williams (GBr) Britain Motorpoint 3
13 Robin Kelly (Irl) Kildare Newbridge 3
14 Tim Barry (Irl) Carlow Dan Morrisey Better Bld 1
U23 classification 1 Aaron Gate (NZl) New Zealand National Team 12:57:47
2 Shane Archbold (NZl) New Zealand National Team 0:00:46
3 Bob Rodriguez (Fra) France AVC Aix en Provence 0:02:17
4 Sean Downey (Irl) Ireland Team Skoda
5 Myron Simpson (NZl) New Zealand National Team
6 Sam Bennett (Irl) Belgium An Post Sean Kelly 0:10:25
7 Mark McNally (GBr) Belgium An Post Sean Kelly 0:10:31
8 Jakob Steigmiller (Ger) Germany Thuringer Energie 0:10:35
9 Menso de Jong (USA) USA Wonderful Pistachios
10 Bastian Burgel (Ger) Germany Thuringer Energie
11 Adam Semple (Aus) Australia Drapac Cycling 0:10:48
12 Thomas Copeland (GBr) Britain Sigma Specialized 0:11:12
13 Cameron Karwowski (NZl) New Zealand National Team 0:11:54
14 Michael Duffy (Irl) Dublin Barnardos 0:12:41
15 Conor Dunne (Irl) Ireland Team Skoda 0:15:57
16 Ralf Matzka (Ger) Germany Thuringer Energie 0:35:21
17 Maksym Vasyliev (Ukr) Ukraine ISD-Lampre 0:35:38
18 Dexter Gardias (GBr) Britain Forme Impsport 0:41:01
19 Johannes Kahra (Ger) Germany Thuringer Energie 0:44:07
20 Oleksander Martynenko (Ukr) Ukraine ISD-Lampre 0:44:42
21 Felix English (Irl) Ireland Team Skoda 0:48:25
22 Adam Yates (GBr) Britain Scienceinsport.com 0:53:15
23 Richard Hooton (Irl) Cork Kanturk 0:57:14
24 Thomas Martin (Irl) Dublin Eurocycles 1:02:02
25 James Davenport (Irl) Dublin South Dublin Zilcom 1:10:51
26 Timothy Kennaugh (GBr) Isle of Man Microgaming 1:13:30
27 Simon Ryan (Irl) Cork Kanturk 1:31:01
County rider classification 1 Adam Armstrong (Irl) Dublin Eurocycles 13:00:04
2 Derek Finnegan (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly 0:07:48
3 Simon Kelly (Irl) Meath 53 Degrees North 0:07:52
4 Tim Barry (Irl) Carlow Dan Morrisey Better Bld 0:08:31
5 Anthony Walsh (Irl) Dublin UCD
6 Sean Lacey (Irl) Carlow Dan Morrisey Better Bld 0:09:24
7 Conor Murphy (Irl) Dublin Eurocycles
8 David Brennan (Irl) Mayo Western Edge Medical 0:09:42
9 Neill Delahaye (Irl) Meath Dectek 0:10:01
10 Michael Duffy (Irl) Dublin Barnardos 0:10:24
11 Robin Kelly (Irl) Kildare Newbridge 0:11:41
12 Patrick Clarke (Irl) Mayo Western Edge Medical 0:22:26
13 Mark Gill (Irl) Dublin South Dublin Zilcom 0:23:58
14 Michael Fitzgerald (Irl) Carlow Dan Morrisey Better Bld 0:24:53
15 David O'Loughlin (Irl) Waterford Comeragh 0:25:40
16 Michael Redden (Irl) Dublin South Dublin Zilcom 0:25:58
17 Michael Storan (Irl) Kildare Newbridge 0:27:04
18 Sean McFadden (Irl) Donegal LK Bikes 0:27:22
19 Christopher Coyle (Irl) Mayo Western Edge Medical 0:31:14
20 Ryan Sherlock (Irl) Donegal Sportactive/Engraveit/ 0:34:27
21 James McMaster (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly
22 Fraser Duncan (Irl) Dublin Eurocycles 0:34:28
23 John Lynch (Irl) Kildare Murphy Surveys Apex 0:34:29
24 Paidi O'Brien (Irl) Donegal Sportactive/Engraveit/ 0:34:32
25 Michael O'Reilly (Irl) Carlow Dan Morrisey Better Bld
26 Wesley Murphy (Irl) Dublin UCD 0:34:45
27 Joseph Fenlon (Irl) Carlow Dan Morrisey Better Bld 0:34:51
28 Andrew Meehan (Irl) Meath 53 Degrees North
29 John Dempsey (Irl) Donegal LK Bikes
30 Mark Dowling (Irl) Meath Dectek
31 Colm Cassidy (Irl) Dublin UCD 0:34:53
32 Conor O'Shea (Irl) Galway Black Rose 0:36:03
33 Ciaran Clarke (Irl) Mayo Western Edge Medical 0:36:10
34 Stephen Gallagher (Irl) Donegal Sportactive/Engraveit/ 0:36:12
35 Keith Fox (Irl) Galway Black Rose 0:37:08
36 Paul Mulligan (Irl) Dublin Eurocycles 0:41:04
37 Richard Hooton (Irl) Cork Kanturk 0:54:57
38 Thomas Martin (Irl) Dublin Eurocycles 0:59:45
39 Michael Barry (Irl) Dublin Barnardos
40 Martin Cullinane (Irl) Waterford Comeragh
41 Timothy O'Regan (Irl) Meath Dectek 1:04:52
42 Damian Travers (Irl) Waterford Comeragh 1:04:56
43 Michael Butler (Irl) Cork County 1:05:42
44 Alan Burke (Irl) Kildare Murphy Surveys Apex 1:07:19
45 Graham Hurley (Irl) Dublin Barnardos
46 Colm Bracken (Irl) Galway Black Rose 1:07:32
47 Edward Barry (Irl) Cork County 1:07:56
48 Damian Lagan (Irl) Donegal LK Bikes
49 Art McManus (Irl) Dublin South Dublin Zilcom
50 Ciaran Hallinan (Irl) Meath 53 Degrees North
51 Tony Brady (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly
52 Adrian Hedderman (Irl) Dublin Stevens Cyclelogical
53 Shaun Stewart (Irl) Donegal LK Bikes
54 John Sower (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly
55 Michael McCarthy (Irl) Meath 53 Degrees North
56 Alan Loftus (Irl) Cork Kanturk
57 Fiachra O'Muire (Irl) Meath Dectek
58 Richard Malone (Irl) Kildare Newbridge
59 Enda Donnelly (Irl) Waterford Comeragh
60 Stephen O'Sullivan (Irl) Meath Dectek
61 Bryan Long (Irl) Cork County
62 Stephen Halpin (Irl) Donegal Sportactive/Engraveit/
63 Odhran Connors (Irl) Dublin Barnardos
64 Derek Cunningham (Irl) Kildare Newbridge
65 Eoghan Considine (Irl) Galway Black Rose 1:08:24
66 Eugene Moriarty (Irl) Meath 53 Degrees North
67 Rory Devlin (Irl) Donegal LK Bikes
68 David Cassidy (Irl) Dublin Stevens Cyclelogical 1:08:30
69 James Davenport (Irl) Dublin South Dublin Zilcom 1:08:34
70 David Kenneally (Irl) Cork County 1:08:41
71 Bernard Twomey (Irl) Mayo Western Edge Medical 1:09:01
72 Aidan Crowley (Irl) Donegal Sportactive/Engraveit/ 1:12:12
73 Declan Byrne (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly 1:20:30
74 Patrick Fitzpatrick (Irl) Dublin Stevens Cyclelogical 1:20:37
75 Mike Brookfield (Irl) Dublin UCD 1:22:48
76 Aidan Reade (Irl) Galway Black Rose 1:23:28
77 Owen Ryan (Irl) Cork Kanturk 1:24:28
78 Fergus Ryan (Irl) Dublin UCD
79 Thomas Lavery (Irl) Waterford Comeragh
80 John Gargan (Irl) Kildare Murphy Surveys Apex 1:27:49
81 Simon Ryan (Irl) Cork Kanturk 1:28:44
82 Enda Connolly (Irl) Kildare Newbridge 1:30:09
83 Brian Geraghty (Irl) Kildare Murphy Surveys Apex 1:30:35
CI Category 2 classification 1 Mark Gill (Irl) Dublin South Dublin Zilcom 13:24:02
2 Sean McFadden (Irl) Donegal LK Bikes 0:03:24
3 Christopher Coyle (Irl) Mayo Western Edge Medical 0:07:16
4 John Dempsey (Irl) Donegal LK Bikes 0:10:53
5 Ciaran Clarke (Irl) Mayo Western Edge Medical 0:12:12
6 Martin Cullinane (Irl) Waterford Comeragh 0:35:47
7 Damian Travers (Irl) Waterford Comeragh 0:40:58
8 Michael Butler (Irl) Cork County 0:41:44
9 Alan Burke (Irl) Kildare Murphy Surveys Apex 0:43:21
10 Graham Hurley (Irl) Dublin Barnardos
11 Damian Lagan (Irl) Donegal LK Bikes 0:43:58
12 Art McManus (Irl) Dublin South Dublin Zilcom
13 Ciaran Hallinan (Irl) Meath 53 Degrees North
14 Shaun Stewart (Irl) Donegal LK Bikes
15 John Sower (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly
16 Michael McCarthy (Irl) Meath 53 Degrees North
17 Alan Loftus (Irl) Cork Kanturk
18 Richard Malone (Irl) Kildare Newbridge
19 Enda Donnelly (Irl) Waterford Comeragh
20 Bryan Long (Irl) Cork County
21 Odhran Connors (Irl) Dublin Barnardos
22 Eoghan Considine (Irl) Galway Black Rose 0:44:26
23 David Cassidy (Irl) Dublin Stevens Cyclelogical 0:44:32
24 James Davenport (Irl) Dublin South Dublin Zilcom 0:44:36
25 Bernard Twomey (Irl) Mayo Western Edge Medical 0:45:03
26 Declan Byrne (Irl) Meath Stamullen M. Donnelly 0:56:32
27 Patrick Fitzpatrick (Irl) Dublin Stevens Cyclelogical 0:56:39
28 Mike Brookfield (Irl) Dublin UCD 0:58:50
29 Aidan Reade (Irl) Galway Black Rose 0:59:30
30 Owen Ryan (Irl) Cork Kanturk 1:00:30
31 Fergus Ryan (Irl) Dublin UCD
32 Thomas Lavery (Irl) Waterford Comeragh
33 Simon Ryan (Irl) Cork Kanturk 1:04:46
34 Enda Connolly (Irl) Kildare Newbridge 1:06:11
International teams classification 1 Britain Motorpoint 38:55:28
2 Belgium An Post Sean Kelly 0:00:48
3 New Zealand National Team 0:00:56
4 Ukraine ISD-Lampre 0:08:59
5 Australia Drapac Cycling 0:09:18
6 France AVC Aix en Provence 0:10:22
7 Britain Rapha Condor Sharp 0:10:37
8 Britain Sigma Specialized 0:10:58
9 Ireland Team Skoda 0:28:22
10 Asia Giant Kenda Cycling 0:39:20
11 Greece KTM Murcia 0:45:17
12 USA Wonderful Pistachios 0:50:43
13 Germany Thuringer Energie 0:52:07
14 Italy D’Angelo & D’Antenucci 1:18:55
15 Britain Scienceinsport.com 1:19:14
16 Isle of Man Microgaming 1:49:59
17 Britain Forme Impsport 1:50:50
County teams classification 1 Dublin Eurocycles 39:36:17
2 Carlow Dan Morrisey Better Bld 0:05:48
3 Mayo Western Edge Medical 0:26:59
4 Dublin UCD 0:42:04
5 Donegal Sportactive/Engraveit/ 1:07:45
6 Kildare Newbridge 1:10:36
7 Meath Dectek 1:13:39
8 Meath Stamullen M. Donnelly 1:14:06
9 Meath 53 Degrees North 1:14:34
10 Dublin South Dublin Zilcom 1:21:20
11 Donegal LK Bikes 1:34:04
12 Dublin Barnardos 1:41:23
13 Galway Black Rose 1:44:38
14 Waterford Comeragh 1:54:16
15 Kildare Murphy Surveys Apex 2:13:02
16 Cork Kanturk 2:40:17
17 Cork County 2:45:29
18 Dublin Stevens Cyclelogical 2:49:48