1 Alejandro MARQUE Elite OFM/QUINTA DA LIXA 43:02:20
2 Gustavo VELOSO Elite OFM/QUINTA DA LIXA a 4
3 Rui SOUSA Elite EFAPEL/GLASSDRIVE a 50
4 Edgar PINTO Elite LA ALUMÍNÍOS/ANTARTE a 2:44
5 Hernani BROCO Elite EFAPEL/GLASSDRIVE a 2:57
6 Daniel SILVA Elite RÁDIO POPULAR/ONDA a 2:59
7 Marcel WYSS Elite IAM CYCLING a 3:14
8 Virgilio SANTOS Elite RÁDIO POPULAR/ONDA a 5:23
9 Nuno RIBEIRO Elite EFAPEL/GLASSDRIVE a 6:49
10 Celio SOUSA Elite RÁDIO POPULAR/ONDA a 7:49
11 Delio FERNANDEZ Elite OFM/QUINTA DA LIXA a 8:16
12 Vladislav GORBUNOV - J Sub-23 CONTINENTAL TEAM ASTANA a 8:24
13 Ricardo VILELA Elite EFAPEL/GLASSDRIVE a 8:29
14 Hugo SANCHO Elite LA ALUMÍNÍOS/ANTARTE a 9:48
15 Rui VINHAS Elite LOULETANO/DUNAS DOURADAS a 12:22
16 Jan HIRT - J Sub-23 LEOPARD/TREK a 12:46
17 Sergio PARDILLA Elite MTN/QHUBEKA a 12:56
18 Marcio BARBOSA Elite LA ALUMÍNÍOS/ANTARTE a 15:26
19 Vegard LAENGEN Elite BRETAGNE/SÉCHÉ ENVIRONNEMENT a 16:29
20 Rafael SILVA - J Sub-23 LA ALUMÍNÍOS/ANTARTE a 17:36
21 César FONTE Elite EFAPEL/GLASSDRIVE a 17:48
22 Sergio SOUSA Elite EFAPEL/GLASSDRIVE a 22:52
23 Henrique CASIMIRO Elite BANCO BIC/CARMIM a 23:47
24 Micael ISIDORO Elite LOULETANO/DUNAS DOURADAS a 25:03
25 Arkaitz DURAN Elite EFAPEL/GLASSDRIVE a 26:47
26 Fabien SCHMIDT Elite SOJASUN a 28:53
27 Sergey POMOSHNIKOV - J Sub-23 RUSVELO a 37:03
28 Reto HOLLENSTEIN Elite IAM CYCLING a 41:53
29 Yannick TALABARDON Elite SOJASUN a 43:20
30 Patrick SCHELLING - J Sub-23 IAM CYCLING a 43:41
31 Hugo SABIDO Elite LA ALUMÍNÍOS/ANTARTE a 44:19
32 Ignatas KONOVALOVAS Elite MTN/QHUBEKA a 44:24
33 David LIVRAMENTO Elite BANCO BIC/CARMIM a 46:40
34 António CARVALHO Elite LA ALUMÍNÍOS/ANTARTE a 47:01
35 Sébastian DURET Elite BRETAGNE/SÉCHÉ ENVIRONNEMENT a 48:49
36 Alexander RYBAKOV Elite RUSVELO a 50:54
37 Alexandr SHUSHEMOIN Elite CONTINENTAL TEAM ASTANA a 54:18
38 Nuno MATOS - J Sub-23 RÁDIO POPULAR/ONDA a 58:06
39 Jóni BRANDÃO Elite EFAPEL/GLASSDRIVE a 59:07
40 Andrea MANFREDI - J Sub-23 CERAMICA FLAMINIA/FONDRIEST a 59:34
41 Alfredo BALLONI Elite CERAMICA FLAMINIA/FONDRIEST a 1:00:28
42 Jean M. BIDEAU - J Sub-23 BRETAGNE/SÉCHÉ ENVIRONNEMENT a 1:00:42
43 Bruno SILVA Elite LA ALUMÍNÍOS/ANTARTE a 1:04:35
44 Roman SEMYONOV - J Sub-23 CONTINENTAL TEAM ASTANA a 1:06:17
45 Paul POUX Elite SOJASUN a 1:10:59
46 Domingos GONÇALVES Elite RÁDIO POPULAR/ONDA a 1:12:03
47 Filipe CARDOSO Elite EFAPEL/GLASSDRIVE a 1:12:26
48 Antonio SANTORO Elite CERAMICA FLAMINIA/FONDRIEST a 1:14:40
49 Sjoerd KOUWENHOVEN - J Sub-23 CYCLINGTEAM DE RIJKE/SHANKS a 1:15:08
50 Raul De Mateos Elite LOULETANO/DUNAS DOURADAS a 1:15:35
51 Florian GUILLOU Elite BRETAGNE/SÉCHÉ ENVIRONNEMENT a 1:16:33
52 Marc DE MAAR Elite UNITEDHEALTHCARE a 1:17:32
53 Christoph PFINGSTEN Elite CYCLINGTEAM DE RIJKE/SHANKS a 1:18:26
54 Raul ALARCON Elite LOULETANO/DUNAS DOURADAS a 1:18:30
55 Amaro ANTUNES - J Sub-23 CERAMICA FLAMINIA/FONDRIEST a 1:19:57
56 Tom THILL - J Sub-23 LEOPARD/TREK a 1:22:39
57 Antonio OLMO Elite LOULETANO/DUNAS DOURADAS a 1:23:12
58 Luis SILVA Elite LOULETANO/DUNAS DOURADAS a 1:23:22
59 Jay Robert THOMSON Elite MTN/QHUBEKA a 1:24:10
60 Yevgeniy NEPOMNYACHSHIY Elite CONTINENTAL TEAM ASTANA a 1:26:18
61 David GABBURO - J Sub-23 CERAMICA FLAMINIA/FONDRIEST a 1:27:48
62 Daniil FOMINYKH - J Sub-23 CONTINENTAL TEAM ASTANA a 1:28:47
63 Huub DUIJN Elite CYCLINGTEAM DE RIJKE/SHANKS a 1:31:38
64 Sergey KLIMOV Elite RUSVELO a 1:33:46
65 Abdraimzhan ISHANOV - J Sub-23 CONTINENTAL TEAM ASTANA a 1:37:17
66 Armindo FONSECA Elite BRETAGNE/SÉCHÉ ENVIRONNEMENT a 1:39:58
67 Marcel AREGGER - J Sub-23 IAM CYCLING a 1:40:08
68 Renaud DION Elite BRETAGNE/SÉCHÉ ENVIRONNEMENT a 1:40:22
69 Etienne TORTELIER - J Sub-23 SOJASUN a 1:40:35
70 Sébastian HINAULT Elite IAM CYCLING a 1:40:38
71 Jean-Lou PAIANI Elite SOJASUN a 1:40:44
72 Artur ERSHOV - J Sub-23 RUSVELO a 1:41:12
73 Eduard PRADES Elite OFM/QUINTA DA LIXA a 1:42:18
74 Manuel CARDOSO Elite CAJA RURAL/SEGUROS RGA a 1:43:16
75 Eduardo SEPULVEDA - J Sub-23 BRETAGNE/SÉCHÉ ENVIRONNEMENT a 1:43:22
76 Alexandr PLIUSCHIN Elite IAM CYCLING a 1:44:17
77 Mario COSTA Elite OFM/QUINTA DA LIXA a 1:44:44
78 Danail PETROV Elite CAJA RURAL/SEGUROS RGA a 1:45:01
79 Ricardo FERREIRA - J Sub-23 RÁDIO POPULAR/ONDA a 1:46:55
80 Ruben FERNANDEZ - J Sub-23 CAJA RURAL/SEGUROS RGA a 1:46:57
81 Davide FRATTINI Elite UNITEDHEALTHCARE a 1:47:22
82 Eugeni ALAFACI - J Sub-23 LEOPARD/TREK a 1:47:53
83 Jonathan FUMEAUX Elite IAM CYCLING a 1:49:44
84 Francisco MORENO Elite CAJA RURAL/SEGUROS RGA a 1:50:41
85 Jesus EZQUERRA - J Sub-23 LEOPARD/TREK a 1:50:56
86 Fabio SILVESTRE - J Sub-23 LEOPARD/TREK a 1:52:43
87 Pedro PAULINHO - J Sub-23 LA ALUMÍNÍOS/ANTARTE a 1:53:17
88 Carlos OYARZUN Elite LOULETANO/DUNAS DOURADAS a 1:54:48
89 Ferekalski DEBESAY Elite MTN/QHUBEKA a 1:54:52
90 Adrian LOPEZ - J Sub-23 RÁDIO POPULAR/ONDA a 1:55:43
91 John MURPHY Elite UNITEDHEALTHCARE a 1:56:20
92 Karol DOMAGALSKI Elite CAJA RURAL/SEGUROS RGA a 1:57:37
93 Javier RAMIREZ Elite RÁDIO POPULAR/ONDA a 2:00:01
94 Omar FRAILE - J Sub-23 CAJA RURAL/SEGUROS RGA a 2:01:37
95 Jacob KEOUGH Elite UNITEDHEALTHCARE a 2:02:56
96 Victor VALINHO - J Sub-23 LOULETANO/DUNAS DOURADAS a 2:02:57
97 Jaco VENTER Elite MTN/QHUBEKA a 2:04:23
98 Antonio BARBIO - J Sub-23 CERAMICA FLAMINIA/FONDRIEST a 2:04:35
99 Dominic KLEMME Elite IAM CYCLING a 2:05:38
100 Martin REIMER Elite MTN/QHUBEKA a 2:07:08
101 André MOURATO - J Sub-23 LA ALUMÍNÍOS/ANTARTE a 2:07:21
102 Enzo MOYANO Elite CAJA RURAL/SEGUROS RGA a 2:07:44
103 Aleksejs SARAMOTINS Elite IAM CYCLING a 2:08:05
104 Johann VAN ZYL - J Sub-23 MTN/QHUBEKA a 2:10:31
105 Joel ZANGERIE Elite LEOPARD/TREK a 2:11:22
106 Yelko GOMEZ Elite CAJA RURAL/SEGUROS RGA a 2:12:07
107 Danny SUMMERHILL Elite UNITEDHEALTHCARE a 2:12:47
108 Andrea PIECHELE Elite CERAMICA FLAMINIA/FONDRIEST a 2:15:09
109 Olivier HOFSTETTER - J Sub-23 LEOPARD/TREK a 2:17:16
110 Igor SILVA Elite BANCO BIC/CARMIM a 2:17:31
111 Gerald CIOLEK Elite MTN/QHUBEKA a 2:18:46
112 Luis FERNANDES Elite OFM/QUINTA DA LIXA a 2:21:41
113 David GUTIERREZ Elite RÁDIO POPULAR/ONDA a 2:24:21
114 Bas STAMSNIJDER Elite CYCLINGTEAM DE RIJKE/SHANKS a 2:26:23
115 Piero BAFFI - J Sub-23 LEOPARD/TREK a 2:27:55
116 Dion BEUKENBOOM Elite CYCLINGTEAM DE RIJKE/SHANKS m.t.
117 Ilya DAVIDENOK - J Sub-23 CONTINENTAL TEAM ASTANA a 2:28:08
118 Kobus HEREIJGERS Elite CYCLINGTEAM DE RIJKE/SHANKS a 2:28:21
119 Jimmy ENGOULVENT Elite SOJASUN a 2:29:08
120 Bruno SANCHO Elite BANCO BIC/CARMIM a 2:29:21
121 João PEREIRA Elite BANCO BIC/CARMIM a 2:32:38
122 Jesus ROSENDO Elite OFM/QUINTA DA LIXA a 2:34:00
123 Nazar JUMABEKOV Elite CONTINENTAL TEAM ASTANA a 2:34:51
124 Maxime DANIEL - J Sub-23 SOJASUN a 2:37:39
125 Daniel MESTRE Elite BANCO BIC/CARMIM a 2:38:04
126 Sean DE BIE - J Sub-23 LEOPARD/TREK a 2:42:06
127 Ronan VAN ZANDBEEK Elite CYCLINGTEAM DE RIJKE/SHANKS a 2:45:01
128 Igor BOEV Elite RUSVELO a 2:47:58
129 Ramon DOMENE - J Sub-23 CAJA RURAL/SEGUROS RGA a 2:50:35
130 Erwann CORBEL - J Sub-23 BRETAGNE/SÉCHÉ ENVIRONNEMENT a 2:52:14
131 Filippo BAGGIO Elite CERAMICA FLAMINIA/FONDRIEST a 3:04:13 Sluiten