1 122 Aebersold Niki POS SUI 4:09:51
2 133 Bettin Mauro REF ITA
3 169 Zabel Erik TEL GER 0.08
4 99 Baldato Fabio MAG ITA
5 79 Steels Tom MAP BEL
6 2 Van Heeswijk Max RAB NED
7 42 Andreu Frankie COF USA
8 151 Guidi Fabrizio SCR ITA
9 37 Aus Lauri CSO EST
10 89 Zberg Markus MER SUI
11 126 Huser Rolf POS SUI
12 162 Aldag Rolf TEL GER
13 25 Odriozola Mugarza Jon BAT ESP
14 47 Moncoutie David COF FRA
15 112 Baldinger Dirk PLT GER
16 38 Agnolutto Christophe CSO FRA
17 5 Nelissen Danny RAB NED
18 159 Petacchi Allesandro SCR ITA
19 105 Extebarria David ONC ESP
20 138 Werner J|rgen REF GER
21 136 Ouslamine Sergei REF RUS
22 55 Jeker Fabian FES SUI
23 41 Rominger Tony COF SUI
24 94 Bettini Paolo MAG ITA
25 121 Meier Roland POS SUI
26 53 Garcia Casas Felix FES ESP
27 142 Buschor Philipp SAE SUI
28 85 Garzelli Stefano MER ITA
29 168 Ullrich Jan TEL GER
30 72 Camenzind Oskar MAP SUI
31 104 Diaz de Otazu Luis ONC ESP
32 77 Nardello Daniele MAP ITA
33 75 Missaglia Gabriele MAP ITA
34 36 Jdrmann Rolf CSO SUI
35 116 Jaksche Jvrg PLT GER
36 4 Breukink Erik RAB NED
37 98 Scinto Luca MAG ITA
38 86 Piovaccari Giusvan MER ITA
39 59 Tebaldi Valerio FES ITA
40 1 Luttenberger Peter RAB AUT
41 141 Casagrande Francesco SAE ITA
42 14 Larsen Bo Nicolay AMO DEN
43 74 Fois Valentino MAP ITA
44 32 Bessy Fridiric CSO FRA
45 131 Puttini Felice REF SUI
46 106 Garcia Alonso ONC ESP
47 81 Zberg Beat MER SUI
48 157 Secchiari Francesco SCR ITA
49 125 Hotz Franz POS SUI
50 11 Forconi Riccardo AMO ITA
51 87 Settembrini Fabrizio MER ITA 0.08
52 119 Valoti Gianluca PLT ITA
53 174 Gontchar Serguej AKI UKR
54 165 Holm Brian TEL DEN
55 35 Elli Alberto CSO ITA
56 39 Saligari Marco CSO ITA
57 7 Svrensen Rolf RAB DEN
58 163 Bvlts Udo TEL GER
59 123 Bourquenoud Pierre POS SUI
60 128 Schnider Daniel POS SUI
61 73 Faresin Gianni MAP ITA
62 102 Cuesta Lopez de ONC ESP
63 115 De Vries Gerrit PLT NED
64 76 Museeuw Johan MAP BEL
65 33 Bordenave Philippe CSO FRA
66 93 Tosatto Matteo MAG ITA
67 83 Della Santa Stefano MER ITA
68 143 Fagnini Gianmatteo SAE ITA 3:56
69 3 McEwen Robbie RAB AUS
70 16 Patuelli Andrea AMO ITA 4:01
71 54 Magnien Emmanuel FES FRA 14:19
72 111 Atienza Urendeze PLT ESP
73 175 Zanette Denis AKI ITA
74 147 Rich Michael SAE GER
75 134 Colage Stefano REF ITA
76 173 Dalla Costa Oscar AKI ITA
77 66 Sciandri Maximilian FDJ GBR
78 71 Bugno Gianni MAP ITA
79 167 Dietz Bert TEL GER
80 29 Volpi Alberto BAT ITA
81 68 Vanzella Flavio FDJ ITA
82 127 Renggli Marcel POS SUI
83 24 Minali Nicola BAT ITA
84 9 Vierhouten Aart RAB NED
85 15 Mondini Gian Paolo AMO ITA
86 27 Tartaggia Giuseppe BAT ITA
87 148 Moos Alexander SAE SUI
88 26 Pierobon Gianluca BAT ITA
89 6 Piziks Arvis RAB LAT
90 34 Cali Vincent CSO FRA
Abandoned:
8 Van Bon Leon RAB NED
51 Hervi Pascal FES FRA
56 Laurent Thierry FES FRA
63 Guesdon Fridiric FDJ FRA
64 Mengin Christophe FDJ FRA
78 Peeters Wilfried MAP BEL
82 Artunghi Marco MER ITA
88 Pantani Marco MER ITA
97 Pistore Roberto MAG ITA
109 Jalabert Laurent ONC FRA
137 Piepoli Leonardo REF ITA
153 Casarotto Davide SCR ITA
154 Casagrande Filippo SCR ITA
166 Lombardi Giovanni TEL ITA
172 Calzavara Leonardo AKI ITA Sluiten