1 Alejandro Valverde (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 3.55.01
2 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros
3 Miguel A Martin Perdiguero (Spa) Saunier Duval-Prodir
4 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
5 Josu Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi
6 Angel Edo (Spa) Milaneza-Maia
7 Jorge Torre (Por) L.A. Pecol
8 Xavier Florencio (Spa) Relax-Bodysol
9 Hector Guerra (Spa) Relax-Bodysol
10 Pablo Urtasun (Spa) Spanish National Team
11 Jon Odriozola (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
12 Alberto Hierro (Spa) Cafes Baque
13 Walter Beneteau (Fra) Brioches La Boulangere
14 Jan Hruska (Cze) Liberty Seguros
15 Ion Del Rio (Spa) Costa de Almeria-Paternina
16 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros
17 Igor Gonzalez (Spa) Liberty Seguros
18 Unai Yus (Spa) Brioches La Boulangere 0.12
19 Ruben Plaza (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
20 Pedro Andrade (Por) L.A. Pecol
21 Constantino Zaballa (Spa) Saunier Duval-Prodir
22 Unai Elorriaga (Spa) Cafes Baque
23 David Navas (Spa) Illes Balears-Banesto
24 Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi
25 Vladimir Karpets (Rus) Illes Balears-Banesto
26 José Ivan Gutierrez (Spa) Illes Balears-Banesto 0.16
27 Carlos Torrent (Spa) Costa de Almeria-Paternina
28 Nikita Eskov (Rus) Lokomotiv
29 David Fernandez (Spa) Costa de Almeria-Paternina 0.30
30 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
31 Koldo Gil (Spa) Liberty Seguros
32 Javier Benitez (Spa) Spanish National Team
33 Hernani Broco (Por) L.A. Pecol
34 Pavel Brutt (Rus) Lokomotiv
35 Efrain Gutierrez (Spa) Cafes Baque
36 Pedro Cardoso (Por) Milaneza-Maia
37 Renato Silva (Por) Milaneza-Maia
38 Francisco Palacio (Spa) Cafes Baque
39 Manuel Lloret (Spa) Spanish National Team
40 Bruno Castanheira (Por) Milaneza-Maia
41 Jose Cayetano Julia (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
42 Gorka Beloki (Spa) Brioches La Boulangere
43 Nacor Burgos (Spa) Relax-Bodysol
44 Gorka Arrizabalaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
45 David Latasa (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
46 Dermot Nally (Irl) Costa de Almeria-Paternina
47 Aitor Perez (Spa) Cafes Baque
48 Juan Carlos Dominguez (Spa) Saunier Duval-Prodir
49 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
50 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
51 José Vicente Garcia (Spa) Illes Balears-Banesto
52 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros 0.46
53 Moises Duenas (Spa) Relax-Bodysol 0.30
54 Yon Bru (Spa) L.A. Pecol 1.29
55 David Arroyo (Spa) L.A. Pecol
56 Gilberto Martins (Por) Milaneza-Maia
57 Paulo Barroso (Por) Milaneza-Maia
58 Javier Rodriguez (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 1.35
59 Carlos Garcia (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
60 Alexander Serov (Rus) Lokomotiv 1.43
61 Serguei Klimov (Rus) Lokomotiv
62 Maxim Averin (Rus) Lokomotiv
63 Mikhail Ignatiev (Rus) Lokomotiv 1.47
64 Lizuarte Martins (Por) Milaneza-Maia
65 Anton Mindlin (Rus) Lokomotiv
66 Bruno Pires (Por) Milaneza-Maia
67 Juan Llaneras (Spa) Spanish National Team
68 Isaac Galvez (Spa) Illes Balears-Banesto
69 Joaquim Lopez (Spa) Costa de Almeria-Paternina
70 Daniel Casado (Spa) Spanish National Team
71 Jokin Ormaetxea (Spa) Costa de Almeria-Paternina
72 Tim Johnson (USA) Saunier Duval-Prodir
73 Imanol Erviti (Spa) Spanish National Team
74 Javier Perez (Spa) Costa de Almeria-Paternina
75 Sergio Perez (Spa) Cafes Baque
76 Haritz Arruti (Spa) Cafes Baque
77 Mikel Elgezabal (Spa) Costa de Almeria-Paternina
78 Daniel Becke (Ger) Illes Balears-Banesto
79 Sergio Paulinho (Por) L.A. Pecol
80 Luis Pinheiro (Por) L.A. Pecol
81 Gustavo Domingos (Spa) Relax-Bodysol
82 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros
83 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
84 Rafael Diaz (Spa) Liberty Seguros
85 Francis Villalgordo (Spa) Spanish National Team
86 José Alberto Martinez (Spa) Relax-Bodysol
87 Jesus Tendero (Spa) Spanish National Team
88 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
89 Maryan Hary (Fra) Brioches La Boulangere
90 Matthieu Sprick (Fra) Brioches La Boulangere
91 Anthony Charteau (Fra) Brioches La Boulangere
92 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.13
93 Alberto Loddo (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.18
94 Pedro Lopes (Por) L.A. Pecol 2.27
95 Nico Mattan (Bel) Relax-Bodysol 3.55
96 Joseba Beloki (Spa) Brioches La Boulangere 6.01
97 Antonio Tauler (Spa) Illes Balears-Banesto
98 Ivan Mayoz (Spa) Relax-Bodysol
99 José Luis Arrieta (Spa) Illes Balears-Banesto
100 Ricardo Serrano (Spa) Cafes Baque 6.11
Points
1 Alejandro Valverde (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 25 pts
2 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros 20
3 Miguel A Martin Perdiguero (Spa) Saunier Duval-Prodir 16
4 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 14
5 Josu Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi 12
6 Angel Edo (Spa) Milaneza-Maia 10
7 Jorge Torre (Por) L.A. Pecol 9
8 Xavier Florencio (Spa) Relax-Bodysol 8
9 Hector Guerra (Spa) Relax-Bodysol 7
10 Pablo Urtasun (Spa) Spanish National Team 6
11 Jon Odriozola (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 5
12 Alberto Hierro (Spa) Cafes Baque 4
13 Walter Beneteau (Fra) Brioches La Boulangere 3
14 Jan Hruska (Cze) Liberty Seguros 2
15 Ion Del Rio (Spa) Costa de Almeria-Paternina 1
Teams
1 Liberty Seguros 11.45.03
2 Saunier Duval-Prodir 0.12
3 Comunidad Valenciana-Kelme
4 Relax-Bodysol 0.30
5 Illes Balears-Banesto 0.40
6 Euskaltel-Euskadi 0.42
7 L.A. Pecol
8 Cafes Baque
9 Brioches La Boulangere
10 Costa de Almeria-Paternina 0.46
11 Milaneza-Maia 1.00
12 Spanish National Team
13 Lokomotiv 2.29
General classification after stage 3
1 David Navas (Spa) Illes Balears-Banesto 8.22.40
2 José Ivan Gutierrez (Spa) Illes Balears-Banesto 0.04
3 Igor Gonzalez (Spa) Liberty Seguros 0.17
4 Vladimir Karpets (Rus) Illes Balears-Banesto 0.35
5 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros 0.46
6 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros 0.47
7 Jan Hruska (Cze) Liberty Seguros 0.52
8 Koldo Gil (Spa) Liberty Seguros 1.17
9 José Vicente Garcia (Spa) Illes Balears-Banesto 1.25
10 Alejandro Valverde (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 2.00
11 Nikita Eskov (Rus) Lokomotiv 2.02
12 Pedro Andrade (Por) L.A. Pecol 2.03
13 Jon Odriozola (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 2.06
14 Jorge Torre (Por) L.A. Pecol 2.07
15 Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.15
16 Daniel Becke (Ger) Illes Balears-Banesto
17 Hector Guerra (Spa) Relax-Bodysol 2.22
18 Constantino Zaballa (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.26
19 Pedro Cardoso (Por) Milaneza-Maia 2.37
20 Aitor Perez (Spa) Cafes Baque 2.42
21 Miguel A Martin Perdiguero (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.43
22 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.49
23 Manuel Lloret (Spa) Spanish National Team
24 Unai Elorriaga (Spa) Cafes Baque 2.59
25 Gorka Arrizabalaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.08
26 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
27 Francisco Palacio (Spa) Cafes Baque 3.17
28 Gorka Beloki (Spa) Brioches La Boulangere 3.18
29 Walter Beneteau (Fra) Brioches La Boulangere 3.23
30 Unai Yus (Spa) Brioches La Boulangere 3.35
31 David Arroyo (Spa) L.A. Pecol 3.36
32 Sergio Paulinho (Por) L.A. Pecol 3.38
33 Pablo Urtasun (Spa) Spanish National Team 4.05
34 Bruno Castanheira (Por) Milaneza-Maia
35 Imanol Erviti (Spa) Spanish National Team 4.06
36 Xavier Florencio (Spa) Relax-Bodysol 4.08
37 Isaac Galvez (Spa) Illes Balears-Banesto 4.10
38 Hernani Broco (Por) L.A. Pecol 4.23
39 Renato Silva (Por) Milaneza-Maia
40 Alberto Hierro (Spa) Cafes Baque 4.33
41 Pedro Lopes (Por) L.A. Pecol 4.34
42 Nacor Burgos (Spa) Relax-Bodysol 4.38
43 Moises Duenas (Spa) Relax-Bodysol
44 Angel Edo (Spa) Milaneza-Maia 4.43
45 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.54
46 Yon Bru (Spa) L.A. Pecol 5.22
47 Bruno Pires (Por) Milaneza-Maia 5.40
48 Gustavo Domingos (Spa) Relax-Bodysol 5.55
49 Rafael Diaz (Spa) Liberty Seguros 6.33
50 Ion Del Rio (Spa) Costa de Almeria-Paternina 6.51
51 Alberto Loddo (Ita) Saunier Duval-Prodir 6.53
52 Pavel Brutt (Rus) Lokomotiv 6.56
53 Joaquim Lopez (Spa) Costa de Almeria-Paternina
54 Jose Cayetano Julia (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 7.16
55 David Latasa (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 7.50
56 Juan Carlos Dominguez (Spa) Saunier Duval-Prodir 7.51
57 Josu Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.52
58 Sergio Perez (Spa) Cafes Baque 8.02
59 Nico Mattan (Bel) Relax-Bodysol 8.03
60 Serguei Klimov (Rus) Lokomotiv 8.09
61 Antonio Tauler (Spa) Illes Balears-Banesto 8.10
62 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros 8.12
63 Maryan Hary (Fra) Brioches La Boulangere 8.15
64 Javier Perez (Spa) Costa de Almeria-Paternina 8.38
65 Gilberto Martins (Por) Milaneza-Maia 8.50
66 Paulo Barroso (Por) Milaneza-Maia
67 Javier Rodriguez (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 8.55
68 Ricardo Serrano (Spa) Cafes Baque 8.58
69 Efrain Gutierrez (Spa) Cafes Baque 9.09
70 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros 9.16
71 Juan Llaneras (Spa) Spanish National Team 9.20
72 Francis Villalgordo (Spa) Spanish National Team
73 Jesus Tendero (Spa) Spanish National Team
74 José Alberto Martinez (Spa) Relax-Bodysol 9.23
75 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 9.39
76 Tim Johnson (USA) Saunier Duval-Prodir 9.50
77 Ivan Mayoz (Spa) Relax-Bodysol 10.09
78 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.21
79 Anthony Charteau (Fra) Brioches La Boulangere 10.24
80 Haritz Arruti (Spa) Cafes Baque 10.26
81 Joseba Beloki (Spa) Brioches La Boulangere 11.10
82 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 11.20
83 Javier Benitez (Spa) Spanish National Team 11.27
84 Lizuarte Martins (Por) Milaneza-Maia 12.33
85 José Luis Arrieta (Spa) Illes Balears-Banesto 13.35
86 Daniel Casado (Spa) Spanish National Team 13.43
87 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 14.22
88 Carlos Torrent (Spa) Costa de Almeria-Paternina 19.23
89 Carlos Garcia (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 19.25
90 Dermot Nally (Irl) Costa de Almeria-Paternina 19.37
91 Luis Pinheiro (Por) L.A. Pecol 19.38
92 Matthieu Sprick (Fra) Brioches La Boulangere 19.50
93 Jokin Ormaetxea (Spa) Costa de Almeria-Paternina 20.54
94 Mikel Elgezabal (Spa) Costa de Almeria-Paternina
95 Ruben Plaza (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 21.51
96 Maxim Averin (Rus) Lokomotiv 22.50
97 Alexander Serov (Rus) Lokomotiv 24.53
98 Mikhail Ignatiev (Rus) Lokomotiv 24.57
99 David Fernandez (Spa) Costa de Almeria-Paternina 26.08
100 Anton Mindlin (Rus) Lokomotiv 29.37
Points classification
1 Alejandro Valverde (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 29 pts
2 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros 26
3 José Ivan Gutierrez (Spa) Illes Balears-Banesto 25
4 Miguel A Martin Perdiguero (Spa) Saunier Duval-Prodir 21
5 Constantino Zaballa (Spa) Saunier Duval-Prodir 20
6 Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi 16
7 Igor Gonzalez (Spa) Liberty Seguros 14
8 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 14
9 Aitor Perez (Spa) Cafes Baque 12
10 Josu Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi 12
11 Gorka Beloki (Spa) Brioches La Boulangere 10
12 Angel Edo (Spa) Milaneza-Maia 10
13 David Navas (Spa) Illes Balears-Banesto 9
14 Jorge Torre (Por) L.A. Pecol 9
15 Sergio Paulinho (Por) L.A. Pecol 8
16 Xavier Florencio (Spa) Relax-Bodysol 8
17 Pedro Andrade (Por) L.A. Pecol 7
18 Hector Guerra (Spa) Relax-Bodysol 7
19 Pablo Urtasun (Spa) Spanish National Team 6
20 Jon Odriozola (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 5
21 Alberto Hierro (Spa) Cafes Baque 4
22 Koldo Gil (Spa) Liberty Seguros 3
23 Walter Beneteau (Fra) Brioches La Boulangere 3
24 Jan Hruska (Cze) Liberty Seguros 2
25 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros 2
1 Constantino Zaballa (Spa) Saunier Duval-Prodir 24 pts
2 Pedro Andrade (Por) L.A. Pecol 32
3 Gorka Beloki (Spa) Brioches La Boulangere 41
4 José Ivan Gutierrez (Spa) Illes Balears-Banesto 5
5 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros 7
6 Igor Gonzalez (Spa) Liberty Seguros 10
7 Alejandro Valverde (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 11
8 David Navas (Spa) Illes Balears-Banesto 14
9 Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi 21
10 Miguel A Martin Perdiguero (Spa) Saunier Duval-Prodir 25
11 Jorge Torre (Por) L.A. Pecol 28
Castellano-Leones classification
1 David Navas (Spa) Illes Balears-Banesto
2 Francisco Palacio (Spa) Cafes Baque
3 Nacor Burgos (Spa) Relax-Bodysol
4 Moises Duenas (Spa) Relax-Bodysol
5 Juan Carlos Dominguez (Spa) Saunier Duval-Prodir
Spanish rider classification
1 David Navas (Spa) Illes Balears-Banesto
2 José Ivan Gutierrez (Spa) Illes Balears-Banesto
3 Igor Gonzalez (Spa) Liberty Seguros
4 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros
5 Koldo Gil (Spa) Liberty Seguros
Teams classification
1 Illes Balears-Banesto 25.08.39
2 Liberty Seguros 1.11
3 L.A. Pecol 5.52
4 Saunier Duval-Prodir 7.19
5 Euskaltel-Euskadi 7.22
6 Cafes Baque 7.49
7 Milaneza-Maia 8.10
8 Spanish National Team 9.04
9 Brioches La Boulangere 9.37
10 Comunidad Valenciana-Kelme 10.25
11 Relax-Bodysol 10.29
12 Lokomotiv 16.28
13 Costa de Almeria-Paternina 18.58 Sluiten