1 Shelley Evans (USA) US National Team 2:45:28
2 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam
3 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu
4 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara
5 Marianne Vos (Ned) Netherlands National Team
6 Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women
7 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Record Rox
8 Alessandra D'Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
9 Emma Mackie (Aus) Australia National Team
10 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:00:03
11 Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno
12 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu
13 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu
14 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam
15 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women
16 Annemiek Van Vleuten (Ned) Netherlands National Team 0:00:06
17 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
18 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno
19 Olga Zabelinskaya (Rus) Safi - Pasta Zara
20 Alice Marmorini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
21 Mara Abbot (USA) US National Team
22 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu
23 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu
24 Lucinda Brand (Ned) Netherlands National Team 0:00:09
25 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno
26 Karin Aune (Swe) Fenixs - Petrogradets
27 Linda Villumsen (NZl) HTC Columbia Women
28 Polona Batagelj (Slo) Bizkaia - Durango
29 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara
30 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox
31 Sinead Miller (USA) US National Team
32 Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
33 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Fenixs - Petrogradets
34 Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:00:13
35 Lorena Foresi (Ita) Safi - Pasta Zara
36 Olena Oliinyk (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo
37 Chantal Blaak (Ned) Netherlands National Team
38 Iris Slappendel (Ned) Cervelo TestTeam
39 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team
40 Shara Gillon (Aus) Australia National Team
41 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam
42 Rosane Kirch (Bra) Acs Chirio - Forno D'Asolo
43 Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Acs Chirio - Forno D'Asolo
44 Kim Schoonbaert (Bel) Lotto Ladies Team
45 Catherine Delfosse (Bel) Lotto Ladies Team
46 Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
47 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
48 Theresa Cliff-Ryan (USA) US National Team
49 Carmen Small (USA) US National Team
50 Anna Van Der Breggen (Ned) Netherlands National Team
51 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets
52 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango
53 Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango
54 Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox
55 Kimberley Anderson (USA) HTC Columbia Women
56 Tetyana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo
57 Tiffany Cromwell (Aus) Australia National Team
58 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Debabarrena - Kirolgi
59 Simona Frapporti (Ita) Vaiano Solaristech 0:00:21
60 Simona Martini (Ita) Vaiano Solaristech
61 Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech
62 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara
63 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu
64 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
65 Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
66 Veronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Record Rox
67 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team
68 Alison Starnes (USA) US National Team
69 Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs - Petrogradets
70 Ana Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango
71 Francesca Tognali (Ita) Vaiano Solaristech
72 Carlee Taylor (Aus) Australia National Team
73 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox
74 Sanne Van Passen (Ned) Netherlands National Team
75 Lauren Kitchen (Aus) Australia National Team
76 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech
77 Viktoria Vologdina (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo
78 Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women
79 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno 0:00:36
80 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno
81 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 0:00:38
82 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno
83 Martina Corazza (Ita) Team Valdarno
84 Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women 0:00:40
85 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 0:00:42
86 Inmaculada Pereiro (Spa) Debabarrena - Kirolgi 0:01:34
87 Nimesha Smith (NZl) Lotto Ladies Team 0:03:55
88 Marit Huisman (Ned) Netherlands National Team 0:04:01
89 Bridie O'Donnel (Aus) Team Valdarno
90 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango
91 Luisa Tamanini (Ita) Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:04:06
92 Vilija Sereikaite (Ltu) Safi - Pasta Zara 0:04:25
93 Irene Falorni (Ita) Vaiano Solaristech
94 Lisa Jacobs (Aus) Australia National Team
NA Amanda Miller (USA) US National Team
NA Irene San Sebastian Lasa (Spa) Debabarrena - Kirolgi
NA Ana Yontadiez (Spa) Debabarrena - Kirolgi
NS Ellen Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women
Sprint-AutodromodiMonza # Rider Name (Country) Team Result
1 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno
2 Marianne Vos (Ned) Netherlands National Team
3 Nimesha Smith (NZl) Lotto Ladies Team
Points # Rider Name (Country) Team Result
1 Shelley Evans (USA) US National Team 15 pts
2 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 12
3 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 10
4 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara 8
5 Marianne Vos (Ned) Netherlands National Team 6
6 Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 5
7 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Record Rox 4
8 Alessandra D'Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 3
9 Emma Mackie (Aus) Australia National Team 2
10 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1