1 Victor Gomes (Spa) Saunier Duval 2.55.55
2 Pablo Urtasun (Spa) Caja Rural
3 Rodrigo Garcia (Spa) Fiat-Calfisa-Semar
4 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank
5 Geoffroy Lequatre (Fra) Credit Agricole
6 Bastiaan Giling (Ned) Rabobank
7 Javier Perez (Spa) Puertas Artevi
8 Ruben Perez (Spa) Orbea-Olarra-Consult
9 David Dominguez (Spa) Fiat-Calfisa-Semar
10 David Garcia (Spa) Graficas Ona
11 Sergei Polukhin (Rus) Moscow C.S.A.
12 Konstantin Ponomarev (Rus) Moscow C.S.A.
13 Santi Segu (Spa) Graficas Ona
14 Eduard Vorganov (Rus) Saunier Duval
15 Markel Irizar (Spa) Orbea-Olarra-Consult
16 Javier Reyes (Spa) Cropusa-Burgos
17 David Clarke (GBr) Endurasport.Com
18 Cedric Coutouly (Fra) Credit Agricole
19 Thijs Verhagen (Ned) Rabobank
20 Koen De Kort (Ned) Rabobank
21 Denis Robin (Fra) Credit Agricole
22 Jesus Corrochano (Spa) Fiat-Calfisa-Semar
23 Antonio Arenas (Spa) Cropusa-Burgos
24 Juan C. Cariñena (Spa) Puertas Artevi
25 Vicente Garrido (Spa) U.P.Valencia-Sodexo
26 Iban Latasa (Spa) Graficas Ona
27 Cain Pasque (Aus) Forice-89
28 Jesus M. Tizon (Spa) Paternina-Costa de Almeria
29 Vladimir Gorbunov (Rus) Moscow C.S.A.
30 Raul Garcia (Spa) Puertas Artevi
31 Igor Anton (Spa) Orbea-Olarra-Consult
32 Alan Perez (Spa) Orbea-Olarra-Consult
33 Julien Mazet (Fra) Credit Agricole 0.08
34 Javier Ruiz (Spa) Orbea-Olarra-Consult
35 Ivan Terenin (Rus) Moscow C.S.A.
36 Stef Clement (Ned) Dutch National Team
37 Norbert Poels (Ned) Dutch National Team
38 Dzianis Isachenka (Blr) Paternina-Costa de Almeria 0.10
39 Jesus Cordoba (Spa) Paternina-Costa de Almeria
40 Diego Gallego (Spa) Cropusa-Burgos
41 Alberto Mayordomo (Spa) U.P.Valencia-Sodexo
42 Mikel Nieve (Spa) Caja Rural
43 Mathieu Heijboer (Ned) Dutch National Team
44 Andrei Pchelkin (Rus) Moscow C.S.A.
45 Cesar Garriz (Spa) Graficas Ona
46 Urbano Garrido (Spa) Puertas Artevi
47 Enekoitz Arakama (Spa) Caja Rural
48 Florian Bauer (Ger) Forice-89
49 Bart Aernouts (Bel) Rabobank
50 Miguel Diaz (Spa) Puertas Artevi
51 Guillen Muñoz (Spa) Puertas Artevi
52 Michiel Elijzen (Ned) Rabobank 0.18
53 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
54 Herve D.Lassale (Fra) Credit Agricole 0.27
55 Ismael Lizarraga (Spa) Graficas Ona
56 Pedro Martinez (Spa) Fiat-Calfisa-Semar
57 Antton Luengo (Spa) Orbea-Olarra-Consult
58 Pablo San Jose (Spa) Cropusa-Burgos
59 Alex Coutts (GBr) Endurasport.Com
60 Dion Murk (Ned) Dutch National Team
61 Francisco Becerra (Spa) U.P.Valencia-Sodexo 0.32
62 Rafael Miravalles (Spa) Cropusa-Burgos 4.47
63 Kilian Patour (Fra) Credit Agricole 11.53
64 Daniel Sesma (Spa) Caja Rural
65 Jorge Bascones (Spa) Caja Rural
66 Josef Schafbauer (Ger) Forice-89
67 Raul Moreno (Spa) Cropusa-Burgos
68 Fabien Fleury (Fra) Credit Agricole
69 John Ibbotson (GBr) Endurasport.Com
Points
1 Victor Gomes (Spa) Saunier Duval 25 pts
2 Pablo Urtasun (Spa) Caja Rural 20
3 Rodrigo Garcia (Spa) Fiat-Calfisa-Semar 16
4 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank 14
5 Geoffroy Lequatre (Fra) Credit Agricole 12
6 Bastiaan Giling (Ned) Rabobank 10
7 Javier Perez (Spa) Puertas Artevi 9
8 Ruben Perez (Spa) Orbea-Olarra-Consult 8
9 David Dominguez (Spa) Fiat-Calfisa-Semar 7
10 David Garcia (Spa) Graficas Ona 6
11 Sergei Polukhin (Rus) Moscow C.S.A. 5
12 Konstantin Ponomarev (Rus) Moscow C.S.A. 4
13 Santi Segu (Spa) Graficas Ona 3
14 Eduard Vorganov (Rus) Saunier Duval 2
15 Markel Irizar (Spa) Orbea-Olarra-Consult 1
Mountains
Pto. De Viu De Llebata - Cat. 1, km 9,80
1 Rodrigo Garcia (Spa) Fiat-Calfisa-Semar 10 pts
2 Jesus M. Tizon (Spa) Paternina-Costa de Almeria 8
3 Denis Robin (Fra) Credit Agricole 6
4 Victor Gomes (Spa) Saunier Duval 4
5 Jesus Corrochano (Spa) Fiat-Calfisa-Semar 2
6 Antton Luengo (Spa) Orbea-Olarra-Consult 1
Puerto De Perves - Cat. 2, km 14,00
1 Rodrigo Garcia (Spa) Fiat-Calfisa-Semar 6 pts
2 Santi Segu (Spa) Graficas Ona 4
3 Victor Gomes (Spa) Saunier Duval 2
4 Stef Clement (Ned) Dutch National Team 1
Alto De Fontllonga - Cat. 2, km 79,90
1 Juan C. Cariñena (Spa) Puertas Artevi 6 pts
2 Andrei Pchelkin (Rus) Moscow C.S.A. 4
3 Santi Segu (Spa) Graficas Ona 2
4 Victor Gomes (Spa) Saunier Duval 1