1 Michael Pepper (RSA) South Africa National Team 3.23.00
2 Sergey Kolesnikov (Rus) Omnibike Dynamo Moscow
3 Yoshiyuki Abe (Jpn) Japan National Team
4 Satoshi Hirose (Jpn) Japan National Team 0.08
5 Rongxi Zou (Chn) China National Team
6 Thomas Robou (Ned) Marco Polo
7 Kai Tsun Lam (HKg) Hong Kong Cycling Team
8 Peter Herzig (Aus) FRF Couriers-Excelpro
9 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan National Team
10 Haijun Ma (Chn) China PLA Team 0.13
11 Fuyu Li (Chn) China National Team 0.15
12 Alexandr Dyachenko (Kaz) CAPEC
13 Garth Thomas (RSA) South Africa National Team 0.56
14 Alexey Shmidt (Rus) Omnibike Dynamo Moscow
15 Kin San Wu (HKg) Hong Kong Cycling Team
16 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong Cycling Team
17 Valery Valynin (Rus) Omnibike Dynamo Moscow
18 Shinri Suzuki (Jpn) Japan National Team
19 Yevgeniy Yavkolev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team 0.58
20 Andrey Klyuev (Rus) Omnibike Dynamo Moscow
21 Ilya Chernyshov (Kaz) CAPEC 1.01
22 Banihammad Badr (UAE) UAE National Team 1.25
23 Konstantin Ponomarev (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 1.28
24 Jamsran Ulzii-Orshikh (Mgl) Marco Polo 1.32
25 Budi Santoso (Ina) Polygon Sweet Nice Team
26 Robbie Cater (Aus) FRF Couriers-Excelpro 1.42
27 Javkhalantur Damdinsuren (Mgl) Mongolia National Team
28 Vadim Vdovinov (Kaz) CAPEC
29 Yue Tu (Chn) China PLA Team
30 Alexandr Kozyrenko (Kaz) CAPEC
31 Baoqing Song (Chn) China Haima Team 1.48
32 Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Japan National Team
33 Cody Stevenson (Aus) FRF Couriers-Excelpro 1.52
34 Shuaijun Chang (Chn) China Beijing Team
35 Valentin Iglinskiy (Kaz) CAPEC 2.02
36 Josh Marden (Aus) FRF Couriers-Excelpro 2.24
37 Xu Fang (Chn) China National Team
38 Bin Took Mohamed (UAE) UAE National Team 2.28
39 Chunxiao Du (Chn) China Ningxia Team 3.15
40 Peng Liu (Chn) China PLA Team 3.17
41 Tuguldur Tuulkhangai (Mgl) Mongolia National Team
42 Khngai Naran (Mgl) Mongolia National Team
43 Sergey Kudentsov (Rus) Marco Polo
44 Ali Shambih Khalid (UAE) UAE National Team
45 Chris Willemse (RSA) South Africa National Team
46 Chiyin Leung (HKg) Marco Polo 5.03
47 Shengjun Wu (Chn) China Qinghai Team 5.17
48 Artemiy Timofeev (Rus) Polygon Sweet Nice Team 7.34
49 Shuhua Chang (Chn) China Haima Team
50 Shijie Yu (Chn) China PLA Team
51 Xiang Xu (Chn) China Ningxia Team
52 Xiaoyong Dong (Chn) China Qinghai Team
53 Yandong Xing (Chn) Marco Polo
54 Long Jin (Chn) China National Team
55 Yi Lu (Chn) China Qinghai Team
56 Khyankhyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team
57 Dean Edwards (RSA) South Africa National Team
58 Kui Song (Chn) China Qinghai Team
59 Lifei Zheng (Chn) China Ningxia Team
60 Yadong Duan (Chn) China Ningxia Team 7.37
61 Zhanlin Xu (Chn) China Ningxia Team
62 Biao Liu (Chn) China Qinghai Team
63 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team
64 Nazar Jumabekov (Kaz) CAPEC
65 Ses Keiong Loh (Mas) Marco Polo
66 Wang Yip Tang (HKg) Hong Kong Cycling Team
67 Jason Hegerg (Aus) FRF Couriers-Excelpro
68 Xueli Jiang (Chn) China Haima Team
69 Tong Yu (Chn) China National Team
70 Alexander Khatuntsev (Rus) Omnibike Dynamo Moscow
71 Liang Zhang (Chn) China National Team
72 Huikuo Zhu (Chn) China Beijing Team
73 Yue Qi (Chn) China Beijing Team
74 Ali Abbas (UAE) UAE National Team 9.18
75 Yuan Wei (Chn) China Qinghai Team
76 Al-Hanadsa Ahmed (UAE) UAE National Team 9.27
77 Alaamri Abdulrahman (UAE) UAE National Team 9.28
78 Bo Liu (Chn) China PLA Team 9.49
Sprint 1
1 Michael Pepper (RSA) South Africa National Team 5 pts
2 Ses Keiong Loh (Mas) Marco Polo 3
3 Baoqing Song (Chn) China Haima Team 1
Sprint 2
1 Sergey Kolesnikov (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 5 pts
2 Chiyin Leung (HKg) Marco Polo 3
3 Wang Yip Tang (HKg) Hong Kong Cycling Team 1
Sprint 3
1 Peter Herzig (Aus) FRF Couriers-Excelpro 5 pts
2 Fuyu Li (Chn) China National Team 3
3 Sergey Kolesnikov (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 1
Final Sprint
1 Michael Pepper (RSA) South Africa National Team 14 pts
2 Sergey Kolesnikov (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 12
3 Yoshiyuki Abe (Jpn) Japan National Team 10
4 Satoshi Hirose (Jpn) Japan National Team 8
5 Rongxi Zou (Chn) China National Team 6
6 Thomas Robou (Ned) Marco Polo 5
7 Kai Tsun Lam (HKg) Hong Kong Cycling Team 4
8 Peter Herzig (Aus) FRF Couriers-Excelpro 3
9 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan National Team 2
10 Haijun Ma (Chn) China PLA Team 1
Teams
1 Japan National Team 10.09.16
2 Omnibike Dynamo MO 1.36
3 Hong Kong Cycling Team 1.44
4 China National Team 2.31
5 CAPEC 2.42
6 FRF Couriers-Excelpro 3.26
7 South Africa National Team 3.57
8 Marco Polo 4.41
9 China PLA Team 4.56
10 UAE National Team 6.54
11 Mongolia National Team 8.00
12 Polygon Sweet Nice Team 9.48
13 China Haima Team 16.43
14 China Beijing Team 16.50
15 China Ningxia Team 18.07
16 China Qinghai Team 20.09
Asian Teams
1 Japan National Team 10.09.16
2 Hong Kong Cycling Team 1.44
3 China National Team 2.31
4 CAPEC 2.42
5 China PLA Team 4.56
6 UAE National Team 6.54
7 Mongolia National Team 8.00
8 Polygon Sweet Nice Team 9.51
9 Marco Polo 13.53
10 China Haima Team 16.43
11 China Beijing Team 16.50
12 China Ningxia Team 18.07
13 China Qinghai Team 20.09
General Classification
1 Sergey Kolesnikov (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 6.35.31
2 Yoshiyuki Abe (Jpn) Japan National Team 0.06
3 Peter Herzig (Aus) FRF Couriers-Excelpro 0.15
4 Satoshi Hirose (Jpn) Japan National Team 0.17
5 Kai Tsun Lam (HKg) Hong Kong Cycling Team 0.18
6 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan National Team
7 Fuyu Li (Chn) China National Team
8 Alexandr Dyachenko (Kaz) CAPEC 0.25
9 Thomas Robou (Ned) Marco Polo 0.50
10 Haijun Ma (Chn) China PLA Team 0.54
11 Andrey Klyuev (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 1.00
12 Valery Valynin (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 1.02
13 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong Cycling Team 1.06
14 Shinri Suzuki (Jpn) Japan National Team
15 Ilya Chernyshov (Kaz) CAPEC 1.44
16 Baoqing Song (Chn) China Haima Team 1.57
17 Jamsran Ulzii-Orshikh (Mgl) Marco Polo 2.18
18 Robbie Cater (Aus) FRF Couriers-Excelpro 2.24
19 Alexandr Kozyrenko (Kaz) CAPEC 2.28
20 Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Japan National Team 2.34
21 Chunxiao Du (Chn) China Ningxia Team 4.01
22 Chiyin Leung (HKg) Marco Polo 5.47
23 Garth Thomas (RSA) South Africa National Team 6.07
24 Budi Santoso (Ina) Polygon Sweet Nice Team 6.43
25 Michael Pepper (RSA) South Africa National Team 7.17
26 Alexander Khatuntsev (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 7.37
27 Rongxi Zou (Chn) China National Team 7.38
28 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team 7.47
29 Jason Hegerg (Aus) FRF Couriers-Excelpro
30 Long Jin (Chn) China National Team 8.13
31 Liang Zhang (Chn) China National Team 8.23
32 Alexey Shmidt (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 8.26
33 Kin San Wu (HKg) Hong Kong Cycling Team
34 Yevgeniy Yavkolev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team 8.28
35 Peng Liu (Chn) China PLA Team
36 Tuguldur Tuulkhangai (Mgl) Mongolia National Team 8.31
37 Nazar Jumabekov (Kaz) CAPEC 8.47
38 Banihammad Badr (UAE) UAE National Team 8.55
39 Konstantin Ponomarev (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 8.58
40 Khngai Naran (Mgl) Mongolia National Team 9.08
41 Javkhalantur Damdinsuren (Mgl) Mongolia National Team 9.12
42 Vadim Vdovinov (Kaz) CAPEC
43 Yue Tu (Chn) China PLA Team
44 Cody Stevenson (Aus) FRF Couriers-Excelpro 9.22
45 Shuaijun Chang (Chn) China Beijing Team
46 Valentin Iglinskiy (Kaz) CAPEC 9.32
47 Josh Marden (Aus) FRF Couriers-Excelpro 9.54
48 Xu Fang (Chn) China National Team
49 Bin Took Mohamed (UAE) UAE National Team 9.58
50 Shengjun Wu (Chn) China Qinghai Team 10.38
51 Sergey Kudentsov (Rus) Marco Polo 10.47
52 Ali Shambih Khalid (UAE) UAE National Team
53 Chris Willemse (RSA) South Africa National Team
54 Artemiy Timofeev (Rus) Polygon Sweet Nice Team 12.45
55 Shuhua Chang (Chn) China Haima Team
56 Bo Liu (Chn) China PLA Team 14.57
57 Shijie Yu (Chn) China PLA Team 15.04
58 Xiaoyong Dong (Chn) China Qinghai Team
59 Yandong Xing (Chn) Marco Polo
60 Khyankhyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team
61 Dean Edwards (RSA) South Africa National Team
62 Kui Song (Chn) China Qinghai Team
63 Lifei Zheng (Chn) China Ningxia Team
64 Yadong Duan (Chn) China Ningxia Team 15.05
65 Zhanlin Xu (Chn) China Ningxia Team
66 Wang Yip Tang (HKg) Hong Kong Cycling Team 15.06
67 Xueli Jiang (Chn) China Haima Team 15.07
68 Tong Yu (Chn) China National Team
69 Ali Abbas (UAE) UAE National Team 16.48
70 Alaamri Abdulrahman (UAE) UAE National Team 16.58
71 Ses Keiong Loh (Mas) Marco Polo 19.08
72 Yi Lu (Chn) China Qinghai Team 19.15
73 Biao Liu (Chn) China Qinghai Team 19.18
74 Yue Qi (Chn) China Beijing Team
75 Yuan Wei (Chn) China Qinghai Team 21.12
76 Al-Hanadsa Ahmed (UAE) UAE National Team 25.02
77 Xiang Xu (Chn) China Ningxia Team 27.43
78 Huikuo Zhu (Chn) China Beijing Team 27.56
Points Classification
1 Michael Pepper (RSA) South Africa National Team 19 pts
2 Sergey Kolesnikov (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 18
3 Andrey Klyuev (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 15
4 Alexander Khatuntsev (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 14
5 Fuyu Li (Chn) China National Team 14
6 Satoshi Hirose (Jpn) Japan National Team 14
7 Kai Tsun Lam (HKg) Hong Kong Cycling Team 12
8 Yoshiyuki Abe (Jpn) Japan National Team 10
9 Valery Valynin (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 10
10 Peter Herzig (Aus) FRF Couriers-Excelpro 8
11 Shinri Suzuki (Jpn) Japan National Team 6
12 Rongxi Zou (Chn) China National Team 6
13 Ilya Chernyshov (Kaz) CAPEC 5
14 Thomas Robou (Ned) Marco Polo 5
15 Baoqing Song (Chn) China Haima Team 5
16 Chiyin Leung (HKg) Marco Polo 3
17 Ses Keiong Loh (Mas) Marco Polo 3
18 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan National Team 2
19 Alexandr Dyachenko (Kaz) CAPEC 2
20 Haijun Ma (Chn) China PLA Team 1
General Team Classification
1 Japan National Team 19.47.19
2 Omnibike Dynamo MO 1.36
3 China National Team 3.37
4 CAPEC 3.54
5 FRF Couriers-Excelpro 3.58
6 Marco Polo 6.25
7 Hong Kong Cycling Team 9.04
8 China PLA Team 15.26
9 Polygon Sweet Nice Team 19.50
10 South Africa National Team 23.38
11 Mongolia National Team 26.05
12 UAE National Team 28.54
13 China Haima Team 29.04
14 China Ningxia Team 33.19
15 China Qinghai Team 40.00
16 China Beijing Team 55.50
Asian Classification
1 Yoshiyuki Abe (Jpn) Japan National Team 6.35.37
2 Satoshi Hirose (Jpn) Japan National Team 0.11
3 Kai Tsun Lam (HKg) Hong Kong Cycling Team 0.12
4 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan National Team
5 Fuyu Li (Chn) China National Team
6 Alexandr Dyachenko (Kaz) CAPEC 0.19
7 Haijun Ma (Chn) China PLA Team 0.48
8 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong Cycling Team 1.00
9 Shinri Suzuki (Jpn) Japan National Team
10 Ilya Chernyshov (Kaz) CAPEC 1.38
11 Baoqing Song (Chn) China Haima Team 1.51
12 Jamsran Ulzii-Orshikh (Mgl) Marco Polo 2.12
13 Alexandr Kozyrenko (Kaz) CAPEC 2.22
14 Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Japan National Team 2.28
15 Chunxiao Du (Chn) China Ningxia Team 3.55
16 Chiyin Leung (HKg) Marco Polo 5.41
17 Budi Santoso (Ina) Polygon Sweet Nice Team 6.37
18 Rongxi Zou (Chn) China National Team 7.32
19 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team 7.41
20 Long Jin (Chn) China National Team 8.07
21 Liang Zhang (Chn) China National Team 8.17
22 Kin San Wu (HKg) Hong Kong Cycling Team 8.20
23 Yevgeniy Yavkolev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team 8.22
24 Peng Liu (Chn) China PLA Team
25 Tuguldur Tuulkhangai (Mgl) Mongolia National Team 8.25
26 Nazar Jumabekov (Kaz) CAPEC 8.41
27 Banihammad Badr (UAE) UAE National Team 8.49
28 Khngai Naran (Mgl) Mongolia National Team 9.02
29 Javkhalantur Damdinsuren (Mgl) Mongolia National Team 9.06
30 Vadim Vdovinov (Kaz) CAPEC
31 Yue Tu (Chn) China PLA Team
32 Shuaijun Chang (Chn) China Beijing Team 9.16
33 Valentin Iglinskiy (Kaz) CAPEC 9.26
34 Xu Fang (Chn) China National Team 9.48
35 Bin Took Mohamed (UAE) UAE National Team 9.52
36 Shengjun Wu (Chn) China Qinghai Team 10.32
37 Ali Shambih Khalid (UAE) UAE National Team 10.41
38 Shuhua Chang (Chn) China Haima Team 12.39
39 Bo Liu (Chn) China PLA Team 14.51
40 Shijie Yu (Chn) China PLA Team 14.58
41 Xiaoyong Dong (Chn) China Qinghai Team
42 Yandong Xing (Chn) Marco Polo
43 Khyankhyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team
44 Kui Song (Chn) China Qinghai Team
45 Lifei Zheng (Chn) China Ningxia Team
46 Yadong Duan (Chn) China Ningxia Team 14.59
47 Zhanlin Xu (Chn) China Ningxia Team
48 Wang Yip Tang (HKg) Hong Kong Cycling Team 15.00
49 Xueli Jiang (Chn) China Haima Team 15.01
50 Tong Yu (Chn) China National Team
51 Ali Abbas (UAE) UAE National Team 16.42
52 Alaamri Abdulrahman (UAE) UAE National Team 16.52
53 Ses Keiong Loh (Mas) Marco Polo 19.02
54 Yi Lu (Chn) China Qinghai Team 19.09
55 Biao Liu (Chn) China Qinghai Team 19.12
56 Yue Qi (Chn) China Beijing Team
57 Yuan Wei (Chn) China Qinghai Team 21.06
58 Al-Hanadsa Ahmed (UAE) UAE National Team 24.56
59 Xiang Xu (Chn) China Ningxia Team 27.37
60 Huikuo Zhu (Chn) China Beijing Team 27.50
Asian Team Classification
1 Japan National Team 19.47.19
2 China National Team 3.37
3 CAPEC 3.54
4 Hong Kong Cycling Team 9.04
5 China PLA Team 15.26
6 Polygon Sweet Nice Team 22.12
7 Marco Polo 22.25
8 Mongolia National Team 26.05
9 UAE National Team 28.54
10 China Haima Team 29.04
11 China Ningxia Team 33.19
12 China Qinghai Team 40.00
13 China Beijing Team 55.50